Plan for rottebekæmpelse lader vente på sig
Mens rotterne i stigende grad indtager Aarhus, kunne byrådet ikke enes om en plan for at bekæmpe skadedyrene.
Et tiltagende problem med rotter i Aarhus skal bekæmpes. Det var der enighed om under onsdagens byrådsmøde. Men der var mange meninger om, hvor pengene skal komme fra.
Teknik og Miljø havde fremlagt en byrådsindstilling til rottebekæmpelse frem til 2018 med en række tiltag, som kræver, at der bliver tilført yderligere to mio. kr. til opgaven.
»Længe før sommerferien blev der slået rottealarm i Aarhus, og det er vores indtryk, at rådmanden ikke forstod alvoren. Vi skal nok finde de to mio. kr. i budgettet, men at gemme sig bag, at der ikke er midler nok, er for let købt,« sagde Gert Bjerregaard (V).
Aarhus Kommune har i årets første syv måneder modtaget 5.280 anmeldelser om rottebesøg. Hele sidste år modtog kommunen 6.819 anmeldelser.
Socialdemokraterne har stillet forslag om, at de to mio. kr. skal findes under de kommende forhandlinger for budget 2017. Byrådet behandlede også SF’s forslag om, at aarhusianerne solidarisk skal betale til rottebekæmpelsen ved at indføre et gebyr. Det forslag kunne EL støtte op om, de borgerlige partier afviste idéen, mens Socialdemokraterne endnu ikke har besluttet sig.
Sagen endte onsdag aften med at blive udsat til behandling under de kommende budgetforhandlinger.