Ny mulig placering til stormoské i Aarhus
Borgmester Jacob Bundsgaard (S) har foreslået foreningerne bag et stormoské-projekt i Aarhus en mere synlig beliggenhed.
En eventuel ny stormoské i Aarhus kan meget vel skyde op helt ud til ringvejen i den nærmeste fremtid.
Efter et møde i torsdags mellem Forbundet af Islamiske Foreninger (FIF) og borgmester Jacob Bundsgaard (S), er FIF nemlig blevet foreslået en ny beliggenhed på Bautavej i Hasle.
Vi er enige om, at det er en mere attraktiv placering end den første, vi fik tilbudt. Vi vil se på forslaget, og så vender vi tilbage til borgmesteren om 14 dages tid, når vi har drøftet sagen.
”Det er faldet i mit lod om jeg kan finde et kompromis – mellem på den ene side foreningerne og på den anden side de partier, der synes, at det ikke skal være i helhedsplanens område. Det her er et forsøg på at ramme noget af nogle af de ønsker, som foreningerne har til en placering og samtidig tage højde for nogle af de tilkendegivelser, der er kommet fra partierne,” siger borgmesteren.
FIF har endnu ikke taget endeligt stilling til den nye placering af stormoskéen, men umiddelbart er han mere positiv, end han var omkring det foregående oplæg.
”Vi er enige om, at det er en mere attraktiv placering end den første, vi fik tilbudt. Vi vil se på forslaget, og så vender vi tilbage til borgmesteren om 14 dages tid, når vi har drøftet sagen,” siger FIF-formand Sami Saidana.
”Denne placering er mere synlig, og det har vi hele tiden vægtet højt. Hvis muslimerne skal føle, at de er en del af det her samfund, skal de ikke placeres gemt i en baggård. Synlighed er meget vigtigt for følelsen af medborgerskab,” tilføjer Sami Saidana.
Venstre og Konservative er blandt de partier, som har opponeret imod at placere en stormoské for tæt på Gellerup, da de mener, at en sådan placering vil modvirke intentionerne med helhedsplanen for området.
Samtidig med, at FIF er blevet tilbudt en ny placering til stormoskéen, har Grimhøjmoskéen, som gennem de seneste måneder har været genstand for megen negativ opmærksomhed, trukket sig fra projektet.
Det betyder, at FIF nu er tegnet af i alt 11 muslimske foreninger i Aarhus.