Masterne bliver der mange år endnu
Folketinget udskyder forskønnelsesprojekter ved Årslev Engsø og andre steder for at spare.
Folk, der går tur ved Årslev Engsø, må tåle synet af højspændingsmaster mange år endnu. Til gengæld sparer elforbrugerne en udgift på 160 mio. kr. til ”forskønnelsesprojektet”.
De kommer dog af med pengene alligevel, de skal bare være med til at dække statens tab som følge af den store interesse for solcelleanlæg i stedet.
I 2008 var politikerne enige om, at højspændingsmaster og ledninger nogle steder skæmmede naturen så meget, at de var klar til at bruge store millionbeløb på at flytte eller ligefrem grave kablerne ned.
Flytning eller nedgravning
Regningen skulle sendes videre til elforbrugerne i form af højere tariffer.
Da Årslev Engsø var etableret for 18 mio. kr., blev området så attraktivt, at politikerne var parat til at bruge op til 160 mio. kr. af elforbrugernes penge, så naturelskerne kunne slippe for at se på masterne.
To mulige løsninger kom med i en VVM-undersøgelse, en flytning af masterne til den anden side af motorvej E45 til 80 mio. kr. eller nedgravning til 160 mio. kr.
Hvis projektet først kommer i gang efter 2020, vil VVMundesøgelsen typisk laves igen.
Udgifter til vedligeholdelse
Så sent som sidste onsdag vedtog Aarhus Byråd et høringssvar, der anbefaler den dyre løsning.
Dagen efter kom folketingspartierne bag energiforliget på andre tanker. Den uventet store interesse for at investere i solcelleanlæg giver mindre i statskassen fra elafgifter.
Ved at udskyde forskønnelsesprojektet ved Årslev Engsø og to andre tilsvarende projekter til efter 2020, frigør staten 308 mio. kr. i perioden indtil da.
Ifølge seniorprojektleder Søren Juul Larsen fra energinet.dk vil det betyde, at der løber udgifter på til vedligeholdelse af nogle af anlæggene, men der vil stadig være en besparelse.
Ny VVM-undersøgelse
Indtil nu er der brugt knap 5 mio. kr. til VVM-undersøgelser, rapporter og dokumentation i forbindelse med Årslev Engsø-projektet.
En VVM-undersøgelse gælder normalt i tre år, evt. med mulighed for forlængelse et år eller to.
»Hvis projektet først kommer i gang efter 2020, vil VVM-undesøgelsen typisk skulle laves igen,« siger Søren Juul Larsen.