Åbyhøj: Giv varmeværket til borgerne

Det gamle Aaby Varmeværk er til salg. Borgere mener, at området fra gammel tid hører til Åbyhøj Park.

Artiklens øverste billede
Poul Henrik Olesen og en gruppe Åbyhøj-borgere ønsker varmeværket tilbage til folket. Foto: Gregers Tycho

En gruppe borgere i Åbyhøj vil have den gamle fjernvarmebygning på Thorsvej 6A og de bagvedliggende arealer tilbage til folket, så at sige. Bygningen og grunden ejes i dag af AffaldVarme Aarhus, som har sat ejendommen til salg for højeste bud, fordi virksomheden ikke længere har brug for den. Men repræsentanter for fællesråd, grundejerforening, lokalhistorisk forening i Åbyhøj og den tidligere SF-rådmand Thorkild Ibsen mener, at bydelens borgere har hævd på området. »Den daværende Aaby Kommune overdrog tilbage i 1963 et areal fra det grønne anlæg, i dag Åbyhøj Park, til a.m.b.a. Aaby Fjernvarme,« fortæller Gunner Rosenstedt Nielsen, formand for Aaby-Aabyhøj Lokalhistoriske Forening. Det betød spærring af indgangen fra Thorsvej og sløjfning af en grusbelagt hovedadgangsvej med popler frem til den kæmpe store aabysten og centrale dele af parken. Det var forkert den gang at tage jord fra det grønne anlæg frem for at anbringe fjernvarmeværket ved Søren Frichs Vej, mener Gunner Rosenstedt Nielsen og de andre i gruppen. Nu er det tid til at »genoprette hastværket fra 1963«. På grunden bag fjernvarmebygningen stod i sin tid to gasbeholdere. De er væk, og tilbage er en opfyldt tomt. Ved siden af ligger den gamle bevaringsværdige elværksbygning, som åbyhøjborgere også arbejder på at få overdraget til kultur- og borgerhus ud mod Silkeborgvej og plejecentret Sifsgården. »Når tomterne fjernes og tilbageføres til den oprindelige park, vil disse dele udgøre det lokale, kreative og grønne hjerte i Åbyhøj. Beboerne i Sifsgården vil ikke bare have nogle bygninger og en tomt, men et område med mennesker og aktivitet at kigge ned på,« lyder opfordringen fra Gunner Rosenstedt Nielsen til politikerne i byrådet. Den gamle fjernvarmebygning, mener de, kan blive multihal til idræts- og andre formål.

Skal sælges til markedspris

Problemet er bare, at ejendommen tilhører AffaldVarme Aarhus, som nok er en kommunal afdeling, men med en selvstændig økonomi, finansieret af takster. Ifølge varmeforsyningsloven er AffaldVarme forpligtet til at sælge til markedspris. Derfor er den sendt i udbud med henblik på at blive solgt til højeste bud. Ifølge udbudsmaterialet fra ejendomsmæglervirksomheden Colliers International er den velegnet til lager eller værksted. Det sidste bryder de lokale sig dog ikke om. Den ligger dog i et område, hvor der kun må være erhverv i virksomhedsklasse 1, som ikke giver anledning til nævneværdig påvirkning af omgivelserne, typisk forretninger, liberale erhverv og småværksteder. »Inden ejendommen blev udbudt, har vi forhørt os hos de andre magistratsafdelinger, om de ville overtage bygningen til markedspris. Bl.a. kultur og borgerservice, som måske kunne bruge den til fritidsaktiviteter eller sport, men det ville kræve en opgradering af de isoleringsmæssige standard,« fortæller varmechef Elsebeth Arendt. Den tidligere SF-rådmand Thorkild Ibsen, som er med i arbejdsgruppen, forventer ikke, at de får ejendommen forærende. »Vi vil bare gerne have medindflydelse på, hvad den skal bruges til. Den er udbudt til salg uden tanke for de lokale interesser,« siger han. Grunden er på knap 5.000 kvm, hvoraf ca. 1.000 kvm er bebygget. Ejendomsværdien er ifølge den offentlige vurdering 6,4 mio. kr.

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.