Hed debat om gratis morgenmad

Igen en offentlig sutteflaske til borgerne, skriver en læser om Viby Gymnasiums ide om gratis morgenmad.

Artiklens øverste billede
Viby Gymnasium tilbyder fra 1. november og frem til jul gratis morgenmad til alle elever fra kl. 7.20-7.50 hver morgen. Målet er lidt friskere elever, når undervisningen begynder kl. 8.

»Idéen er rigtig god, faktisk så god, at folk burde gøre det pr. automatik, når de står op. Det er som om, at det offentlige eller arbejdspladsen går fra at lægge ansvaret på den enkelte til at stikke en sutteflaske i munden på den enkelte.«

Sådan skriver læser Henrik Jensen fra Middelfart på jpaarhus.dk, efter at avisen i går fortalte om Viby Gymnasiums forsøg med gratis morgenmad til alle elever.

Ideen er at give eleverne noget energi i de mørke måneder, så de får en god start på dagen, og den blev godt modtaget på den første dag, da 75-80 elever mødte frem i tidsrummet kl. 7.20-7.50 og spiste morgenmad.

Ikke alle læsere kan dog se det rimelige i, at et gymnasium skal bruge penge på den slags.

»Intet i denne verden er gratis. Det er bare vi andre, der kommer til at hænge på regningen. Desuden giver det unge den forkvaklede opfattelse, at ting er gratis. Mere end hvad de har i forvejen. Men det vil selvfølgelig være med til at gøre dem til gode slaver af det socialistiske velfærdssamfund,« skriver læser Cas Jacobsen fra Skanderborg.

Rammestyring


Hvortil en anden læser, Thomas Pape i Mårslet, skriver:

»Som intro til et projekt er det o.k., at det er gratis. Efterfølgende kan succesen med projektet være afgørende for, at de unge vælger at ville betale for at spise på skolen eller studiet. De bruger jo i forvejen penge på frokost. Men i forhold til indlæring, motivation og parathed må det være en win-win situation.«

En anden læser påpeger i en mail til redaktionen, at gymnasiets udgift til morgenmad på ca. 30.000 kr. må være sparet et andet sted. Hertil siger rektor Åge Weigelt:

»Som gymnasium er vi rammestyrede, og derfor bestemmer vi selv inden for rammen, hvad vi bruger pengene til. Her har vi valgt at bruge penge på morgenmad, ligesom vi bruger penge eller timer på studieværksted og andre initiativer, der kan fastholde og hjælpe elever i gang.«

Åge Weigelt har indtil videre kun fået positiv respons på ideen.

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.