Østjyske ledere tror på fremtiden

Lederne på private virksomheder i Østjylland tror på opadgående kurver i andet halvår af 2011.

Det viser en ny undersøgelse fra fagforbundet Lederne, hvor 1.490 ledere - heraf 208 fra Østjylland - giver deres bud på udviklingen de kommende seks måneder.

To af tre østjyske ledere forventer, at omsætningen vil stige, mens 22 pct. vurderer, at den vil være uændret.

Også i forhold til overskuddet er der optimisme at spore. Her mener 59 pct., at det vil stige, og 6 pct., at overskuddet vil falde. Knap hver tredje leder mener, at det vil forblive uændret. 25 pct. af de adspurgte tror, at der skal ansættes et stigende antal funktionærer i den kommende tid, og 18 pct. vurderer, at der bliver basis for at ansætte flere faglærte.

Hovedparten af lederne forventer dog, at konjunkturerne vil være uændrede de kommende seks måneder.

Gang i hjulene

»Det er positivt at se, at lederne i Østjylland forventer både øget omsætning og overskud. Et større overskud giver mulighed for nye investeringer, hvilket er det, der skal til, hvis vi skal have hjulene i gang. Den samme positive tendens kan aflæses i vores faldende ledighedstal. Ledernes optimisme er derfor tegn på, at det er begyndt at rulle, og at opsvinget er lige om hjørnet,« fastslår afdelingsformanden for Lederne i Kronjylland, Kirsten Hvid Schmidt.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.