Kunst for Afrika

Gennem 13 år har Gert Jensen arrangeret kunstauktioner for at hjælpe skolebørn i Etiopien.

Han er formand for foreningen Ewiket Lehibret Support Association” (ELSA) og har blandt andet samarbejdet med kunstnere som Olafur Eliasson for at sikre bedre forhold på et børnehjem for 200 forældreløse børn.

Gert Jensens velgørenhedsprojekter begyndte, da han var i Etiopien for at besøge noget familie i 1994. Her fik han mulighed for at se forholdene på en skole.

»Det var så elendigt, at jeg ikke troede mine egne øjne. Man kunne sende en hjælpepakke, men jeg overvejede, om det ikke var muligt at hjælpe på en mere effektiv måde. Det blev begyndelsen til kunstauktionerne, og tre år senere stod den første skole klar at tage imod 500 børn.«

Endnu større behov
Ifølge Gert Jensen har befolkningen i Etiopien et endnu større behov for hjælp, end den havde midt i 1990'erne, da ELSA satte det første skoleprojekt i gang.

»Befolkningstallet er steget fra 54 mio. til omkring 80 mio., og arbejdsløsheden ligger på omkring 75 pct. Dertil kommer, at kun omkring halvdelen af børnene kommer i skole. Skolerne må hvert år afvise flere hundrede tusinde børn, fordi der ikke er kapacitet til at undervise dem.«

Hjælp til job
Midlerne fra den kommende auktion på ARoS Aarhus Kunstmuseum skal ifølge Gert Jensen gå til et nyt projekt, som han har arbejdet på gennem et par år.

»Vi har tidligere arbejdet på at forbedre skolebørnenes vilkår, og vi har endda hjulpet med uddannelsestilbud til enkelte personer. Vi har sendt folk på kokkeskole eller givet dem engelskkurser og computertræning. Denne gang vil vi gerne hjælpe en større gruppe mennesker i gang med en uddannelse, så de har en reel chance for at få et job bagefter.«

null

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.