300.000 århusianere i næste måned
Danmarks Statistik kan ikke følge med de fødelystne århusianske kvinder, som i august overhaler instituttet indenom.
Århusianer nummer 300.000 skulle først komme til verden næsten år ifølge instituttet. Men den runde fødsel finder sted allerede om halvanden måned, skriver Århus Stiftstidende.
»Det er vores egen statistiske afdeling, som har styr på den slags. Afdelingen har en hotline til Skejby Sygehus, som vi er i løbende kontakt med. Så når århusianer nummer 300.000 bliver født, er vi klar med en lille gave,« siger borgmester Nicolai Wammen til Århus Stiftstidende.
Østjylland i førertrøjen
Østjylland er det sted i Danmark, hvor befolkningstallet vokser hurtigst. Østjyderne har simpelthen lyst til at få flere børn end andre, lyder forklaringen.
Ifølge Danmarks Statistik stiger befolkningstallet i løbet af de kommende 22 år til 325.000. Men den holder ikke ifølge Århus Kommunes egne beregninger.
375.000 borgere i 2030
Borgmesteren og andre går ud fra, at vi er ikke færre end 375.000 århusianere i 2030.
»Det er den store udfordring. Århus skal have 50.000 nye boliger til den tid, 50.000 flere arbejdspladser, og vi skal tage mod 10.000 flere studerende. Vi skal jo ikke bygge tilfældigt, vi skal have infrastrukturen med, og så skal vi bevare nærheden, naturen og det intime Århus,« siger Nicolai Wammen til avisen.
Kilde: Århus Stiftstidende