Tærskehold mishandlede ekskærestens nye ven

To af tre formodede voldsmænd fængslet i Århus. Den tredje må vente, indtil Odense Politi har mulighed for at sende en større politistyrke til det berygtede Vollsmose.

To af de tre unge mænd fra det palæstinensiske indvandrermiljø, som formodes natten til den 2. maj på en meget afstumpet måde at have mishandlet en 18-årig mand fra Århus, er nu anholdt og varetægtsfængslet, sigtet for særlig grov og farlig vold.

Den tredje, som politiet har kendt identiteten af siden onsdag, ventes anholdt om ganske kort tid. Problemet er blot, at politiet i Odense endnu ikke har haft mandskab til at udføre anholdelsen:

»Kollegaerne i Odense har oplyst, at de endnu ikke har kunnet samle seks betjente i tre patruljevogne til at anholde manden, der bor i det berygtede Vollsmose-kvarter i Odense. Der kan man ikke bare som i Århus sende en enkelt patrulje af sted til en anholdelse,« fortæller kriminalinspektør Allan Lund, Århus.

Genkendt af offeret

Den første af de tre sandsynlige deltagere i tærskeholdet blev anholdt og varetægtsfængslet kort efter overfaldet.

Offeret genkendte ham, fordi voldsmanden tidligere havde været kæreste med den pige, som offeret nu selv var kæreste med. Derfor drejer den grove voldssag ifølge politiet sig om uskrevne regler, der siger, hvem der må være kæreste med hvem i visse indvandrerkredse.

Angiveligt var kvinden udpeget til at skulle giftes med den nu anholdte tidligere kæreste, men da kvinden ikke brød sig om kærestens kriminelle miljø, afbrød hun forholdet. Da hun så forelskede sig i den 18-årige fra Århus, blev det for meget for den tidligere kæreste.

Af med tøjet

Ifølge sigtelserne aftalte tre unge mænd fra Vollsmose sent på aftenen den 1. maj at møde den 18-årige fra Århus på en parkeringsplads i Viby. Derfra gik turen i bil til en rasteplads på motorvejen, hvor den 18-årige blev bedt om at smide tøjet.

Da han nægtede, affyrede en af de tre mænd pistolskud i luften. Den 18-årige, som frygtede for sit liv, smed derfor tøjet og blev så gennemtævet med køller og stokke og sparket overalt på kroppen.

61 kvæstelser

De tre efterlod hen på natten deres offer hjælpeløs på parkeringspladsen, og en efterfølgende undersøgelse på skadestuen viste, at manden havde 61 kvæstelser - herunder flere benbrud.

Ekskæresten indrømmede under et retsmøde i onsdags, at han havde været til stede under det grove overfald.

Samtidig udpegede han de to andre på tærskeholdet.

Palæstinenseren, som i går blev varetægtsfængslet i fire uger til den 4. august, blev torsdag ved retten i Odense idømt 10 måneders fængsel for blandt andet grov vold. Manden har de seneste to år fået andre domme for vold og trusler om vold.

Han nægter ethvert kendskab til overfaldet af den 18-årige på rastepladsen.

kay.rasmussen@jp.dk

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.