Topplaceringer til Århus-atleter

Atletikfolk fra henholdsvis Århus 1900 og AGF indtager i alt 10 førstepladser på den nye rangliste fra Dansk Atletik Forbund. Den helt store "førstepladssluger" er Århus 1900's veteran Gitte Karlshøj, der har præsteret sæsonens bedste tider på både 10 km landevej, halvmaraton og maraton.

Sådan er århusianerne placeret på top 10-ranglisten:

100 m, mænd:

7. Thomas Grønnemark, Århus 1900, 11,06 sek

8. Klaus Haagensen, Århus 1900, 11,07

200 m, mænd:

4. Thomas Grønnemark, 21,9 sek

5. Klaus Haagensen, 22,18

400 m, mænd:

4. Klaus Haagensen, 49,20 sek

800m m, mænd:

10. Jesper Andersen, Århus 1900, 1.55,74 min

1500 m, mænd:

Flemming Bjerre, AGF, 3.47,77 min

9. Jesper Andersen, 3.59,82

1500 m, kvinder:

Laila Laursen, AGF, 4.33,57 min

6. Tina Hansen, AGF, 4.41,69

8. Tina D. Poulsen, Århus 1900, 4.46,56

5000 m, mænd:

2. Klaus Hansen, AGF, 14.13,16 min

Flemming Bjerre, AGF, 14.16,98

Lars Juhl, Århus 1900, 14.22,54

5000 m, kvinder:

4. Lotte Thygesen, AGF, 17.35,7 min

5. Tina D. Poulsen, 17.38,5

Tina Hansen, 17.47,29

7. Maiken Jensen, AGF, 17.51,6

10. Sidsel Rasmussen, AGF, 17.59,7

10000 m, mænd:

3. Flemming Bjerre, 29.18,92 min

4. Klaus Hansen, 29.21,15

9. Lars Juhl, 30.50,23

10 km landevej, mænd:

4. Klaus Hansen, 29.53 min

Flemming Bjerre, 29.58

10 km landevej, kvinder:

1. Gitte Karlshøj, Århus 1900, 33.48 min

3. Tina Jensen, 34.29

Laila Laursen, 35.47

Halvmaraton, mænd:

Klaus Hansen, 1.04,16 time

Halvmaraton, kvinder:

1. Gitte Karlshøj, 1.11,48 min

Ann Thomsen, AGF, 1.20,42

Maraton, kvinder:

Gitte Karlshøj, 2.35,11

Grethe Nielsen, Århus 1900, 3.00,21 min

100 m hæk, kvinder:

Melissa Lutterodt, Århus 1900, 15,16 sek

400 m hæk, mænd:

4. Kim Lindahl, Århus 1900, 55,31 sek

400 m hæk, kvinder:

Caroline Tørring, Århus 1900, 66,46 min

3000 m forhindring, mænd:

2. Mads V. Madsen, Århus 1900, 9.08,38 min

8. Jakob K. Jørgensen, Århus 1900, 9.38,43

Benjamin Wolthers, Århus 1900, 9.41,67

Højdespring, mænd:

Anders Møller, Århus 1900, 2,03 meter (indendørs)

Højdespring, kvinder:

2. Pia Zinck, Århus 1900, 1,70 m

Anne Christiansen, Århus 1900, 1,69

Amalie Brader, Århus 1900, 1,61

Stangspring, mænd:

1. Martin Voss, Århus 1900, 5,62 m

Morten Justesen, Århus 1900, 4,55

Stangspring, kvinder:

1. Maria Bagger Rasmussen, Århus 1900, 4,30 m

3. Karen Klintø, Århus 1900, 3,50

Længdespring, mænd:

John Steffen, Århus 1900, 7,55 m

4. Anders Møller, Århus 1900, 7,35

Længdespring, kvinder:

Renata P. Nielsen, Århus 1900, 5,83 m

Trespring, mænd:

2. Anders Møller, 15,54 (i)

8. Mads B. Hansen, Skovbakken, 13,87 m (i)

Trespring, kvinder:

Dorthe Jensen, Århus 1900, 12,88 m (i)

8. Anne Christiansen, 11,15

Amalie Brader, 10.90

Kuglestød, mænd:

2. Blerim Polisi, Århus 1900, 18,04 m (i)

9. Jesper V. Nielsen, Århus 1900, 14,69 (i)

Niels Uth, Århus 1900, 14,50 (i)

Kuglestød, kvinder:

9. Ane Nørgaard, Århus 1900, 11,68 m (i)

Signe Bech, Århus 1900, 11,57 (i)

Diskoskast, mænd:

Jesper V. Nielsen, 46.00 m

Diskoskast, mænd:

3. Ane Nørgaard, 40,73

Spydkast, mænd:

4. Bjarne Harsmann, Århus 1900, 61,31 m

Spydkast, kvinder:

4. Ane M. Nørgaard, Århus 1900, 42,59 m

Hammerkast, kvinder:

5. Ane Nørgaard, 40,08 m

Vægtkast, mænd:

4. Jesper V. Nielsen, 16,28 m

Kastefemkamp. Mænd:

3. Jesper V. Nielsen, 3568 point

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Del artiklen