Økonomisk kaos
HVEM HAR ansvaret for det økonomiske kaos, der nu rammer den århusianske folkeskole - et af Dansk Folkepartis hjertebørn?
Efterårets budgetforlig medførte desværre store besparelser, men med Dansk Folkepartis (DF) mellemkomst blev besparelsesudkastet væsentligt reduceret, og efterfølgende fik DF tilbageført fem mio. kr. øremærket direkte til undervisningen.
Også ved forrige budgetforlig blev der med DF's mellemkomst afsat ekstra penge til undervisning, men manglende styring eller ansvar "snupper" nu det ekstra økonomiske råderum.
Man forsøger at forklare sig, og det må få konsekvenser, men hvem har ansvaret? Hvis ansvaret ikke kan placeres i skoleforvaltningen, ja, så er der kun rådmanden tilbage.
Lad os se, hvem der er sit ansvar voksen, eller tør man ikke?