• For abonnenter

Beboere raser over banegård i baghaven

Planen om byggeri af en ny togstation i Viby har affødt voldsomme protester fra de omkringboende, der føler sig overrumplet af planerne, som de først fornylig blev præsenteret for. Beboerne vil ikke acceptere en station med gangbro og elevatortårne i deres baghaver, de ønsker i stedet en tunnel. Men den model afviser både Banestyrelsen og kommunen.

Udsigten til en ny togstation med gangbro og elevatortårn i baghaven har spoleret glæden over det spirende forår i en række haver på Reventlowsvej i Viby.
Her frygter beboerne for en turbulent sommer, hvor de dels ved ekspropriation mister en bræmme jord i et par meters bredde til brug for det nye projekt, dels kan se frem til måneder, hvor deres haver

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.