Kun en tredjedel af medlemmerne er kvinder: Ny kampagne skal gøre op med den ulige kønsfordeling i kampsport
Tirsdag holder østjyske kampsportsklubber åbent hus i anledning af Kvindernes internationale kampdag. Den 44-årige Hanne Patricia Randum Nielsen fra Aarhus er en af de relativt få kvinder, der dyrker kampsport.
Da Hanne Patricia Randum Nielsen var 15 år, begyndte hun til Ashihara Karate på Randers Karateskole. Hun havde en bekendt, der længe havde dyrket sporten og opnået det sorte bælte:
»Jeg så op til hende, og jeg syntes, det var sejt, hun havde fået det sorte bælte. Hun havde virkelig noget girlpower,« siger 44-årige Hanne Patricia Randum Nielsen, der er en del af de 30 pct, som de kvindelige medlemmer i danske kampsportsklubber udgør.
Det ville være fint med flere kvinder, for det er en mandsdomineret verden, og det kan stemningen godt bære præg af.Hanne Patricia Randum Nielsen
I dag arbejder hun i psykiatrien som sygeplejerske. Et job, hvor hun ofte bruger de teknikker, hun træner i karaten:
»Man bliver stærk og får en fast vilje. Sporten kræver, at man har tålmodighed, er rolig og modig. Nogle metoder, jeg tager med mig, når jeg forlader karate-lokalet,« siger Hanne Patricia Randum Nielsen.
Fordomme om kampsport
Gennem 15 år har sporten været en fast del af Hanne Patricia Randum Nielsens liv. For hende er det ikke længere blot en sportsgren, men en livsstil, der giver hende selvsikkerhed og en ro, der betyder alt for hende.
Netop den mentale udvikling, som følger med kampidrætten, bliver tit overset. I stedet dyrker mange de fordomme, der opstår i forbindelse med kampsport. Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra DGI. Ifølge Sisse Rønne Lindsø, udviklingskonsulent i DGI, lever fordomme om voldelighed og skadende adfærd i sporten i bedste velgående. Hun påpeger, at dette samt sportens mange ritualer kan have en afskrækkende effekt på piger og kvinder.
Noget, som viser sig i medlemstallene for landets kampsportsforeninger. Disse tal afslører, at kun 30 pct. af medlemmerne er piger og kvinder. Det vil DGI nu gøre op med. Derfor har foreningen iværksat en ny kampagne med fokus på kvinder i kampsport. Kampagnen kulminerer på Kvindernes internationale kampdag den 8. marts, hvor flere kampsportsklubber rundt om i landet holder åbent hus.
En mandsdomineret verden
Kampsporten indeholder mange kvaliteter, hvoraf kropskontakten er en af dem, fordi kampen lærer os, at det ikke behøver at være grænseoverskridende at være helt tæt på et andet menneske, mener udviklingskonsulent i DGI, Sisse Rønne Lindsø:
»I den tætte fysiske kontakt handler det om at udøve stor respekt og varsomhed over for sig selv og andre, da udøveren konstant befinder sig i relation til et andet menneske. Samtidig kan kampidræt på et psykologisk plan, være med til at styrke den udfordrede mentale sundhed ift. både selvværd, selvtillid og kropsidealer,« udtaler hun i pressemeddelelsen.
Også den 44-årige Hanne Patricia Randum Nielsen peger på, at respekt og etik er en fundamental del af kampkunsten, og de mange år i sporten har gjort Hanne Patricia Randum Nielsen endnu stærkere, både som kvinde og som menneske. Derfor hilser hun det velkommen, hvis flere piger og kvinder bliver en del af kampsportens verden:
»Det ville være fint med flere kvinder, for det er en mandsdomineret verden, og det kan stemningen godt bære præg af,« siger hun.