Aarhus Kommune inviterer til stormøde om hjælp til ukrainske flygtninge
Aarhus Kommune vil i samarbejde med en række frivillige organisationer koordinere hjælp til Ukraine.
I løbet af de seneste dage er flere busser rullet ind i Aarhus fyldt med mennesker, der er flygtet fra krigen i Ukraine. Mange borgere, organisationer og virksomheder har allerede hjulpet med donationer, husly og transport, og endnu flere har meldt sig til at hjælpe.
Også det offentlige er i fuld gang med forberedelserne, og tirsdag aften holder Aarhus Kommune et stormøde for at koordinere indsatsen med de mange ukrainere, man forventer vil ankomme over den kommende tid.
»Det er endnu uvist, hvor mange flygtninge der kommer til Danmark, men Aarhus Kommune og mange af jer organisationer og borgere er allerede gået i gang med at forberede jer på modtagelsen af ukrainske flygtninge i Aarhus, når det bliver nødvendigt. Kommunen opfordrer i den forbindelse borgere og organisationer til at medvirke til, at vi sammen sikrer en vellykket modtagelse af folk fra Ukraine,« skriver Aarhus Kommune i invitationen til stormødet.
Formålet med mødet er, at kommunen, borgerne og organisationerne kan mødes, tale sammen og koordinere hjælpen til ukrainerne, samt høre mere om kommunens rolle i hjælpen.
Mødet afholdes i Rådhussalen fra kl. 17, hvor borgmester Jacob Bundsgaard og rådmand for Sociale Forhold og Beskæftigelse Anders Winnerskjold vil sætte rammen for stormødet.