Aarhus-museum er med i kampen om international hæder
Udstillingen af bl.a. et 15 kg tungt hjerte fra en grindehval konkurrerer med Harvard Art Museums og Screiber Art Gallery ved Tel Aviv University.
Udstillingen ”Videnskab er lidenskab – om forskerliv og kogte krabber” på Steno Museet i Aarhus har udmærket sig som en del af den internationale elite. Den er nemlig blevet nomineret til den internationale museumspris Umac-Award 2021.
Steno Museet, som hører under Science Museerne på Aarhus Universitet, skal konkurrere med Screiber Art Gallery ved Tel Aviv University og Harvard Art Museums om prisen, der bliver uddelt i september.
I Steno Museets mørke udstillingsrum er et såkaldt hjerteakvarium, hvor hjerter i forskellig størrelse er udstillet. Heriblandt et 15 kg tungt hjerte fra en grindehval. Man kan også se et enormt molekyle i 3D og opleve det fysiske kontor, hvor nobelprismodtageren Jens Christian Skou, der kogte og dissekerede 20.000 krabber i sin forskning, arbejdede.
Udstillingen på Steno Museet fortæller både om videnskaben, livet som forsker og udtalt fordybelse.
»Vi vil gerne være blandt de bedste universitetsmuseer i verden, når det drejer sig om at formidle videnskab til det brede publikum med opsigtvækkende, engagerende og flot designede udstillinger,« siger museumsinspektør Morten Arnika Skydsgaard i en pressemeddelelse.
Bent Lorenzen, museumsdirektør ved Science Museerne, glæder sig over nomineringen.
»I en tid, hvor det internationale samarbejde og ikke mindst turismen har været udfordret på grund af corona, er det et ekstra skulderklap at blive indstillet til en pris som Umac-Award. Vi håber, at det vil få endnu flere til at få øjnene op for vores udstillinger, også i internationalt regi,« siger han.
JP Aarhus