Fortsæt til indhold
Aarhus

Teater med sjov, politik, klima og fodbold

Svalegangen går efter fuldt program næste sæson og sætter bl.a. fokus på Stig Tøfting.

Det er ikke tilfældigt, at det er en blå sommerhimmel, som er baggrunden på Teatret Svalegangens nye katalog.

»Det er det, vi trænger til, nu, da vi skal lande på benene igen – noget lyst og positivt,« siger Per Smedegaard, direktør for teatret i Rosenkrantzgade i Aarhus.

Stigs liv skal vises på en god og ordentlig måde, hvor både han og vi er tilfredse.

Han kan trods nedlukning og aflyste eller udskudte forestillinger se et brugbart udkomme af krisen.

»Alt andet lige er der en hel anden italesættelse af kunstens nødvendighed i dag. I en årrække har det været comme il faut, at man bare skar bevillingerne med 2 pct. om året. Det var været en joke i vores branche, når man følte sig for presset, at alle kulturinstitutioner skulle holde lukket en hel dag, så kunne folk se, hvad vi egentlig leverer. Det kom så til at ske,« siger han.

»Ikke mindst fra politisk side er der nu en italesættelse af, at kultur er vigtigt, og at denne kraftskabende faktor, som kunsten er i samfundet, er noget, vi investerer i. Det er det, vi går ud af denne pandemi med. Det er fedt.«

Nu med ensemble

Samtidig mærker teatret øget interesse fra erhvervslivet. Teatret har en erhvervsklub, Brølet, med godt 25 sponsorer, som gør deres til, at teatret har luft i økonomien, ligesom kommunen har øget sit tilskud.

Det er også nu, at Svalegangen har fået sit eget skuespillerensemble, praler Per Smedegaard, om end det kun består af skuespilleren Holger Østergaard.

»Holger er her meget, i denne sæson så meget, at vi har kunnet ansætte ham i et år. Han er god at have i huset, for vi har hele tiden nye teams i vores forestillinger, så han kan blive værdibærer, for han kender dette teater godt.«

Fokus på verdensmål

Han synes, at det har været en fornøjelse at åbne teatret igen og kunne invitere publikum indenfor. Han håber i den grad, at coronarestriktionerne ikke bliver strammet igen, så det program, der er planlagt til næste sæson med, holder. Det omfatter seks egenproduktioner, ni gæstespil og en række Off The Record-arrangementer.

»Der er f.eks. ”United Change”, som jeg har talt frustrerende længe om. Det er et strategisk projekt, som vi har arbejdet med i nogle år, og som er blevet udskudt. Idéen er, at vi i 2023 fylder gader, stræder og facader med refleksioner over de 17 verdensmål, men at vi under festugen i år prøver det af med fokus på seks af målene og markerer det med klimavejfest her i Rosenkrantzgade,« fortæller han om programmet, som også kommer rundt om børn.

»”Forplantning” handler om det at få børn. Det er en komedie om noget, vi tager for givet, men som også er en slagmark – internt i familien og politisk. Hvem har retten til at få børn, og hvornår skal man få dem?« siger Per Smedegaard.

»Man kan godt kalde den dystopisk, men det er også en virkelig komedie.«

Stor interesse

Desuden har det allerede spredt sig vidt og bredt, at teatret laver en forestilling ”No Regrets” over fodboldspilleren Stig Tøftings liv.

»Den får premiere i marts, men den er allerede næsten udsolgt, dog med med coronabelægning,« siger Per Smedegaard, som er optaget af især en præmis:

»Stigs liv skal vises på en god og ordentlig måde, hvor både han og vi er tilfredse.«