Fortsæt til indhold
Aarhus

Aarhus Kommune sætter fokus på ledighed blandt nyuddannede

I uge 43 skyder Aarhus Kommune og flere samarbejdspartnere en bootcamp for byens ledige i gang. Målet er ifølge kommunens social- og beskæftigelsesrådmand, Kristian Würtz, at skabe kontakt mellem jobsøgende aarhusianere og byens virksomheder.

Aarhus Kommune og en række samarbejdspartnere sætter i uge 43 fokus på at hjælpe byens ledige i job. Det sker gennem en ugelang såkaldt bootcamp, hvor mere end 50 forskellige arrangementer fordelt i byen skal skabe kontakt mellem de ledige og byens virksomheder og derved øge jobmulighederne for de ledige aarhusianere.

»Der er rigtig mange aarhusianske ledige, som er nyuddannet fra de højere læreanstalter, og vi har brug for gøre noget ekstra for at skabe kontakt mellem dem og virksomhederne. De ledige har brug for ekstra værktøjer på hånden, for det er ekstremt dygtige mennesker, som mangler et arbejde, og det håber jeg, at bootcampen kan give dem,« siger social- og beskæftigelsesrådmand i Aarhus Kommune Kristian Würtz.

Jeg håber, at bootcampen kan skabe flere møder, end der ellers ville være skabt imellem virksomheder og ledige.
Kristian Würtz, social- og beskæftigelsesrådmand i Aarhus Kommune

Bag bootcampen står Jobcenter Aarhus, som bl.a. samarbejder med jobformidlere, kursusudbydere, eksperter, universiteter og arbejdsgivere for at supplere de eksisterende tilbud fra jobcenteret. Det sker f.eks. ved at tilbyde de ledige forskellige kurser og optimere måden at skrive cv’er eller ansøgninger på.

»Det er nødvendigt at supplere tilbuddene for at skabe ekstra fokus på den udfordring, vi har i kommunen. Samtidig ser jeg det også som en mulighed, at vi i kommunen har mange ledige, fordi de har solide kompetencer. Det er dygtige ledige, som har massevis af gåpåmod og gør meget for at finde åbninger. Håbet er, at det øgede fokus kan skabe kontakt mellem dem og virksomhederne,« siger Kristian Würtz.

Over 3.700 ledige

Ifølge Aarhus Kommune er der på nuværende tidspunkt mere end 3.700 dagpengemodtagere under 30 år, som er meldt ledige i en a-kasse for akademikere eller professionsbachelorer. Antallet af unge under 30 år udgør dermed ifølge kommunen 56 pct. af det samlede antal ledige akademikere i Aarhus Kommune. For ledige aarhusianere med en professionsbachelor er godt en tredjedel under 30 år.

Præcis hvor mange ledige kommunen forventer at få i job i forbindelse med bootcampen, er der ifølge Kristian Würtz ikke sat tal på.

»Det er svært præcist at skille ad, hvad bootcampen resulterer i fra de andre jobtilbud. Men jeg håber, at bootcampen kan skabe flere møder, end der ellers ville være skabt imellem virksomheder og ledige. Jeg håber også, at de ledige går derfra med nye syn på, hvad de egentlig kan, og får inspiration til nye muligheder,« siger rådmanden.