Turist i sin østjyske baghave
Nok er museer og teatre lukket, men der er stadig meget at opleve i Østjylland.
Da Pia Lange Christensen forleden gik en tur ved Dokk1, stod fiskehejren rank ved havnekajen, og i bassinet svømmede en sæl rundt.
Det er en af de oplevelser, som direktøren for Visitaarhus opfordrer til, at man giver sig selv i denne tid, hvor de indendørs kulturelle oplevelser er lukket.
»Der er masser af oplevelser. Man skal være turist i sin egen baghave og opleve alt det, man normalt ikke bruger tid på. Jeg tror, at mange vil blive overrasket over, hvor mange skønne oplevelser man kan få med naturen, men også med kulturen. Man får begge dele, hvis man går en tur i slotshaven ved Marselisborg Slot, og går man en tur ved Dokk1, kan man gå ned til parkeringskælderen og i loftet se værket ”Magic Mushrooms”, hvor en by er vendt på hovedet,« siger hun.
»”Den Uendelige Bro” er sat op neden for Varna Palæet og er nu blevet ensrettet, og når du er der, så gå en tur i skoven og se, hvordan hele skovbunden spirer. Det er så flot ved Skovmøllen og Moesgaard Museum,« tilføjer Pia Lange Christensen.
Hun fortsætter med at remse op af andre oplevelser med natur:
»Tag en tur til Himmelbjerget, og gå op nedefra i stedet for at tage p-pladsen længere oppe. Det er virkelig en breathtaking tur, og så får man oplevelsen af, hvor langt man kommer op. Vi har den smukkeste nationalpark i Mols Bjerge, hvor det er en fantastisk oplevelse at stå på Trehøje og nyde udsigten, og vi har Forstbotanisk Have i Aarhus og Søhøjlandet – der er så mange steder at opleve.«
Oplevelser i sofahøjde
Man kan desuden få en kulturel oplevelse hjemme fra sofaen, lyder det fra direktøren.
»Hvis man mangler at tage på museum eller se en kunstudstilling, er der mange af vores museer, der har været gode til at lave virtuelle oplevelser. Kvindemuseet, Museum Jorn, Aros, Randers Regnskov, Kattegatcentret f.eks. – og Musikhuset Aarhus har haft virtuelle koncerter,« siger hun.
»Der er mange, der har været ret innovative. Under svære vilkår har de vist en innovationskraft, som, synes jeg, er beundringsværdig. Det viser livskraft, at de har steppet så meget op i denne tid. Livekoncerterne på Tangkrogen, som man skal opleve fra sin bil, er et andet eksempel på, hvordan der findes på nyt.«
Også Den Gamle By står åben, gør hun opmærksom på, og »når du er der, så tag Botanisk Have med, og lad børnene prøve den nye legeplads«.
»Tag på eventyr i dit eget område, der er så meget at opleve,« siger hun og anbefaler folk at se på Visitaarhus’ hjemmeside, hvis de mangler inspiration.