Bygherre trækker forslag om omstridte boliger på Oslovej
Birch Ejendomme sendte mandag sine planer om nye boliger på Oslovej i Silkeborg på værksted. Dermed blev debat om V-politikeres habilitet udskudt.
Hverken scenarierne for det omstridte boligbyggeri på Oslovej eller borgmester Steen Vindums (V) habilitet i sager med vennen, ejendomsudvikler René Birch blev afklaret, da Silkeborg Byråd mandag behandlede sagen om Oslovej.
Her var det meningen, at byrådet bl.a. skulle behandle en ny lokalplan for et boligområde på Oslovej ved Gødvad, hvor Birch Ejendomme vil opføre boligblokke.
Men borgmester Steen Vindum (V) kunne under godkendelsen af byrådsmødets dagsorden oplyse, at punkt fem - om det pågældende område - var udgået fra dagsordenen:
»Det gør den, fordi ejeren af det pågældende areal har valgt at bede om at trække sin ansøgning om lokalplan tilbage, idet han ønsker en tænkepause.«
René Birch, som står bag Birch Ejendomme, forklarer over for Jyllands-Posten, hvad der fik ham til at reagere:
»Vi blev ringet op af Steen Vindum, borgmesteren, og så siger han, at vi kan ikke nå til enighed alligevel.«
Adspurgt om, hvad han nu har tænkt sig at gøre med grunden på Oslovej, svarer han:
»Vi kigger igen på sagen efter nytår.«
Hvad er din kommentar til, at der ikke er enighed om, hvordan Oslo-projektet skal udvikles?
»Uheldigt politisk.«
Sag om habilitet
Steen Vindum og Jarl Gorridsen (V) har fået udarbejdet vurderinger af deres habilitet i sager vedrørende Birch Ejendomme.
Netop mødepunktet vedrørende byggeriet på Oslovej, ville have givet anledning til debatten om de to politikeres habilitet, fordi Jarl Gorridsen har indgivet en klage til Ankestyrelsen i denne forbindelse, og Steen Vindum har siden bedt kommuneforening KL om at udarbejde en vurdering om sin egen habilitet.
Hvis ikke det pågældende mødepunkt var blevet sløjfet, ville spørgsmål - udover det om lokalplanen - givetvis melde sig under punktet: F.eks om Jarl Gorridsen ville gå uden for døren eller fortsat at hævde, at han ikke var inhabil i sager om Birch Ejendomme? Og hvorvidt vurderer det resterende byråd, at Steen Vindum er inhabil i sager om Birch Ejendomme?