Fortsæt til indhold
Aarhus

Forslag om fri hash skudt ned, før det når byrådssalen

SF, Enhedslisten og Alternativet vil legalisere hashsalget i Aarhus Kommune i en forsøgsperiode. Nej tak, siger S og V.

Et forslag om legalisering af hashsalg i Aarhus er lagt dødt, inden det kommer i byrådssalen i næste uge.

Byrådets to største partier Venstre og Socialdemokratiet afviser forslaget fra SF, Enhedslisten og Alternativet om at søge tilladelse til, at Aarhus Kommune bliver frikommune i en periode. Med afvisningen fra de to store partier kan der ikke findes flertal for forslaget.

»Vi har allerede for mange mennesker med psykiske lidelser, og vi synes ikke, at det er en god idé at legitimere området yderligere,« siger Anders Winnerskjold, politisk ordfører for Socialdemokratiet i Aarhus Byråd.

Socialdemokraterne mener, at byrådet skal afvente erfaringer fra forsøg med medicinsk cannabis. Venstre kalder forslaget fra de tre partier »helt ude i hampen«.

»Vi holder os til Sundhedsstyrelsens anbefalinger. Hash er farligt. Det er en glidebane, og det er vanedannende,« siger byrådsmedlem Gert Bjerregaard (V), som ikke er overbevist om, at legaliseret hashsalg vil afhjælpe kriminelles tilgang til netop kriminalitet.

Kommunale salgssteder

Kriminelles nuværende fortjeneste på hashsalg er hovedårsagen til forslaget fra de tre partier. Enhedslisten, SF og Alternativet mener, at kriminelle tjener enorme summer på hashsalget i Aarhus. Og at kampen om hashmarkedet samtidig fører til voldelige opgør i mange dele af Aarhus. Forslagsstillerne foreslår, at Aarhus Kommune etablerer kommunale salgssteder a la det svenske ”Systembolaget”,

»Ved legalisering af hashsalg kan vi kanalisere en stor del af den illegale økonomi over i kommunekassen, og bruge dem til at udbygge afvænningstilbud, og forbyggende tiltag som oplysning om hashens skadelige virkninger samt mere målrettet forebyggende arbejde i miljøer med sårbare unge. I stedet for at banderne bruger fortjenesten til køb af nye våben, som skaber utryghed for os alle. En lang række steder i verden er man de seneste år nået til den konklusion, at forbud mod hash har spillet fallit. Det er på tide, at vi også i Danmark og Aarhus ændrer politik,« skriver de tre partier byrådsforslaget.

Ifølge børne- og ungerådmand Thomas Medom (SF) skal overførelsen af hashsalget fra kriminelle til autoriserede salgssteder, hvor hash til eget forbrug er lovligt at købe, medvirke til, at færre aarhusianere bliver misbrugere. Det skal sikres ved vejledning fra sundhedsfaglige medarbejdere samt behandlings- og afvænningstilbud.

»På landsplan er der en bevægelse på dette punkt, så på et eller andet tidspunkt, skal vi nok komme igennem med det,« siger Thomas Medom.