• Opdateret 12/08/2013 kl. 20:53

USA langer ud efter Israel

Det amerikanske udenrigsministerium slår fast, at USA ikke accepterer Israels bosætteraktiviteter.

Dagen efter Israels kontroversielle beslutning om at udbygge flere af sine bosættelser på Vestbredden, udtrykker den amerikanske regering "dyb bekymring" og kommer med en indirekte kritik af israelernes beslutning.

En talskvinde for USA's udenrigsministerium, Jen Psaki, slår fast, at amerikanerne er imod Israels beslutning om at udvide med knap 1200 nye bosætterboliger.

- Vores politik er ikke ændret, siger Jen Psaki.

- Vi anerkender ikke legitimiteten af de fortsatte aktiviteter omkring bosættelserne.

1200 nye boliger

Israels boligminister meddelte søndag formiddag, at den har givet grønt lys for knap 1200 nye bosætterboliger på den besatte Vestbredden.

De aktuelle fredsforhandlinger mellem israelere og palæstinensere er planlagt til at fortsætte onsdag på amerikansk initiativ.

Det er målsætningen, at parterne når en aftale inden ni måneder, og USA frygter, at israelernes udvidelser af bosættelserne er noget, der kan ødelægge forhandlingerne.

Stadig i dialog

Det skete sidst de to parter forhandlede.

- Disse udmeldinger, som der refereres til, kommer helt afgjort på en meget uheldigt tidspunkt, siger Jen Psaki.

- Vi er stadig i dialog med den israelske regering om at gøre den klart, at vi har dybe bekymringer.

Den palæstinensiske forhandler Mohammed Shtayeh har sagt, at Israels beslutning om at bygge nye bosætterboliger viser, at Israel ikke tager fredsforhandlingerne seriøst.

Israel offentliggjorde søndag, at landet vil frigive 26 palæstinensiske fanger inden for et par dage.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.