Lækage kan tvinge USA til diplomat-rokade

Wikileaks' seneste lækage kan tvinge USA at skifte ud blandt landets diplomater, siger sikkerhedskilde.

USA kan være på vej med en større rokade blandt landets diplomater, militærfolk og ansatte i efterretningstjenester, siger en højtstående amerikansk sikkerhedskilde.

Efter organisationen Wikileaks offentliggjorde et stort antal diplomatiske indberetninger, som ambassadører rundt om i verden har skrevet hjem til Washington, kan det være "farligt" eller umuligt for mange at blive på deres poster.

Det gælder særligt de diplomater, der i deres indberetninger har været kritiske over for korrupte eller uduelige regeringer, siger den unavngivne sikkerhedskilde til netavisen Daily Beast.

- Vi bliver nødt til at trække nogle af vores bedste folk hjem, fordi de turde at rapportere sandheden om de lande, de gør tjeneste i, siger kilden.

Tidlig fase

Planerne er endnu i den meget tidlige fase, men ifølge netavisen regner det amerikanske udenrigsministerium, forsvarsministerium og efterretningstjenesten CIA med at skulle udskifte personale på flere amerikanske ambassader og konsulater i de kommende måneder.

En talsperson for udenrigsministeriet vil ikke umiddelbart bekræfte oplysningerne, men nøjes med at sige, at "Vi vil gøre det, hvis vi bliver nødt til det".

Den fremtrædende demokratiske senator John Kerry antyder også, at WikiLeaks-lækagen kan medføre udskiftninger i de diplomatiske rækker.

- Det er muligt, at nogle steder vil folk sige, at de ikke kan arbejde sammen med dem, siger han til tv-stationen NBC.

Medlemmer af det tyske regeringsparti FDP krævede tidligere på ugen, at Washington fyrer sin ambassadør i Tyskland, Philip Murphy, i kølvandet på pinlige Wikileaks-afsløringer.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.