Clintons er bedsteforældre for anden gang

Hillary og Bill Clintons datter, Chelsea, fødte lørdag sit andet barn, en søn. Hun fik en datter i 2014.

Den demokratiske præsidentkandidat Hillary Clinton og tidligere præsident Bill Clinton er blevet bedsteforældre for anden gang, da deres datter Chelsea lørdag meddeler, at hun har født en søn.

- Marc og jeg er overvældet af taknemmelighed og kærlighed nu, hvor vi fejrer vores søns fødsel, skriver den 36-årige Chelsea på Twitter.

Chelsea Clinton har ved flere lejligheder under den igangværende præsidentvalgkamp stået gravid ved sin mors side ved valgmøder.

Sønnen, der blev født lørdag, får navnet Aidan Clinton Mezvinsky, hedder det i meddelelsen på Twitter.

Chelsea Clinton har siden august 2010 været gift med investeringsrådgiveren Marc Mezvinsky.

- Vi er ovenud lykkelige nu, hvor Chelsea og Marc byder Charlottes lillebror velkommen til verden, hedder det i en meddelelse fra bedsteforældrene.

Datteren Charlotte blev født den 27. september 2014.

- Chelsea og Aidan har det begge godt og nyder denne meget specielle tid sammen, skriver Hillary videre.

Chelsea Clinton er enebarn. Hun voksede op i Det Hvide Hus, da Bill Clinton var præsident fra 1993 til 2001.

I dag bor hun i New York City og er med til at lede velgørenhedsforetagendet Clinton Foundation, som har særlig fokus på global sundhed.

Hillary Clinton, som også stillede op ved præsidentvalget i 2008, var udenrigsminister under præsident Barack Obama fra 2009 til 2013.

Marc Mezvinsky er søn af to tidligere politikere fra det demokratiske parti, som begge har siddet i Kongressen.

I marts i år fik den republikanske præsidentkandidat Donald Trump også et barnebarn, da hans datter Ivanka og hendes mand, Jared Kushner, fik deres tredje barn, Theodore James Kushner. Babyen er Trumps ottende barnebarn.

/ritzau/Reuters

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.