Espersen og Clinton til Afghanistan

Den danske udenrigsminister rejser til Kabul med sin amerikanske kollega Hillary Clinton.

Artiklens øverste billede

Washington

Lene Espersen, der i næsten tre måneder er blevet skældt ud for at have foretrukket en familieferie frem for en weekend i Canada med sin amerikanske kollega, planlægger nu en rejse til Kabul med samme Hillary Clinton.

Nyheden blev serveret af Hillary Clinton, da hun efter et 45 minutter langt møde med Lene Espersen i State Department i Washington stillede op til et pressemøde.

De to udenrigsministre deler en bekymring for, at de afghanske kvinder bliver taberne, hvis det lykkes at nå til en fredsløsning mellem den afghanske regering og den moderate del af talebanbevægelsen.

Fokus på kvinder

Derfor planlægger de at lave en fælles event for at sætte fokus på kvinderne, når sammen med andre ledere samles 20. juli til en international konference i Kabul om Afghanistans fremtid.

Netop genopbygningsarbejdet i Afghanistan er et eksempel på fremtidens samarbejde mellem USA og Danmark, mener Lene Espersen, der vil tilpasse dansk udenrigspolitik til en ny virkelighed med et USA, der i højere grad end under præsident George W. Bush søger pragmatiske løsninger.

Clinton roste Danmarks civile arbejde i Afghanistan og henviste programmer, som søger at forbedre de afghanske kvinders forhold indenfor uddannelse og sundhed. Samtidig kræver hun, at der sættes ind over for vold mod kvinder.

Tæt værdifællesskab

Den amerikanske udenrigsminister strøede om sig med roser til Danmark efter mødet, og Lene Espersen sugede det hele til sig.

"Vi har et tæt værdifællesskab. De bemærker, at vi bokser i en tungere vægtklase, end vores størrelse tilsiger," sagde den danske udenrigsminister.

"Vi har stået skulder ved skulder for at bringe fred og stabilitet til Afghanistan," sagde Clinton og erkendte, at Danmark har lidt uforholdsmæssigt store tab i forhold til sin størrelse.

null

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.