Amerikansk pilot tog selfie med kinesisk ballon
Forsvarsministeriet i USA har udsendt billede af kinesisk ballon, der senere blev skudt ned, taget af pilot.
I amerikanske medier har der i flere uger været omtale af et billede med en pilot iført hjelm, der flyver forbi en hvid ballon. Billedet er onsdag aften dansk tid blevet udsendt af forsvarsministeriet i USA.
Det skriver flere amerikanske medier, herunder CNN og Forbes.
Ministeriet har bekræftet, at det viser en amerikansk pilot, der tager en selfie, mens han flyver i sin U-2 forbi en kinesisk ballon, der senere blev skudt ned. U-2-fly bruges ofte til overvågning eller rekognoscering.
Ballonen bærer på billedet, hvad der ligner en satellit. USA har betegnet ballonen og dens vedhæng som et forsøg på spionage mod USA. Kina har betegnet ballonen som en vejrballon.
Da ballonen nåede den amerikanske østkyst, blev den skudt ned af det amerikanske luftvåben.
USA har efter nedskydningen bjerget store dele af ballonen og dens sensorer.
Ballonen blev skudt ned 4. februar og hele hændelsen var omgærdet af stor mystik. Allerede få dage efter nedskydningen kunne CNN beskrive et billede af det flyvende objekt, som skulle være i omløb i amerikanske forsvarskredse.
En udgave af billedet i lav opløsning dukkede tirsdag op på en militær blog ifølge Forbes.
Onsdag har det amerikanske forsvarsministerium så udsendt en udgave i høj opløsning.
Billedet er taget, mens flyet passerer over ballonen. Flyets skygge kan blandt andet ses på ballonen.
Under ballonen ses en struktur, der bærer på 16 paneler.
I baggrunden kan man se, at billedet er taget, mens ballonen svæver over fastlandet i USA.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters’ billedtjeneste er billedet taget 3. februar. Det vil sige dagen før, det amerikanske militær skød ballonen ned.
/ritzau/