Fortsæt til indhold
USA

Jeg skulle have valgt en anden justitsminister, tweeter Trump

Præsidenten har igennem lang tid været frustreret over, at Sessions har erklæret sig inhabil i spørgsmål relateret til Rusland.

Donald Trump fortryder, at han udpegede Jess Sessions som justitsminister. Det siger den amerikanske præsident onsdag i et tweet.

Meldingen er kun en ud af mange gange, hvor Trump har udtrykt frustration over, at den tidligere Alabama-senator, efter sin udnævnelse, erklærede sig inhabil i alle spørgsmål relateret til Rusland.

Derfor er det i dag den apolitiske vicejustitsminister Rod Rosenstein, der fører tilsyn med den igangværende kulegravning af Ruslands indblanding i det amerikanske valg og mistanken om, at personer i Trumps kampagne samarbejdede.

I sit tweet refererede Trump til en anden republikaner, Trey Gowdy fra South Carolina, som til CBS News onsdag morgen sagde, at han godt kunne forstå Trumps frustration.

»Hvis jeg var præsident, og jeg valgte en person til landets øverste politimand, og han bagefter fortalte mig: Åh, for resten, jeg kan ikke have noget at gøre med den vigtigste sag i hele ministeriet, så ville jeg også være frustreret,« sagde Gowdy: »Der er mange gode advokater i dette land; han kunne have valgt en anden.«

Det fik Trump til at svare:

»Jeg ville ønske, at jeg havde.«

En talskvinde fra justitsministeriet har ikke ønsket at udtale sig om sagen.

Jeff Sessions var en af Trumps første og mest trofaste støtter under præsidentvalgkampen. Justitsministeren har også mange støtter i Det Republikanske Parti, hvilket gør det sværere for Trump at skifte ham ud.

Sessions valgte at erklære sig inhabil i Rusland-relaterede spørgsmål i marts 2017, efter at amerikanske medier afslørede, at han to gange under valgkampen havde mødtes med den daværende Rusland-ambassadør i Washington, Sergej Kislyak.

Trods den linde strøm af kritik fra Trump har Sessions (midt i billedet) ikke på noget tidspunkt indikeret, at han overvejer at trække sig fra posten som justitsminister. Foto: AP/Susan Walsh

Dette havde Sessions ikke oplyst til Senatets retsudvalg under hans godkendelseshøring i januar. Det fik jurister i justitsministeriet - med henvisning til ministeriets etiske retningslinjer - til at opfordre ham til at tage det i Trumps øjne så kontroversielle skridt.

Ifølge Washington Post er det Trump opfattelse, at havde Sessions ikke erklæret sig inhabil, ville den særlige Rusland-undersøgelse aldrig have været blevet igangsat.