Afhugget hoved spreder rædsel i Australien
Australien er rystet efter et billede af en australsk dreng, som holder et afhugget hoved, er dukket op på Twitter.
En dreng kæmper med begge hænder for at holdet et afhugget hoved op, så fotografen kan få det med. Det afhuggede hoved er hævet, og personen ser ud til at have været død i længere tid. Sådan ser et billede ud, som jihad-krigeren Khaled Sharrouf har lagt op på sin Twitterprofil sammen med teksten:
"That´s my boy".
Drengen på billedet er Khaleds syv-årige søn. Han er opvokset i en forstad til Sydney i Australien men befinder sig nu sammen med sin far i Syrien. Det skriver The Daily Telegraph.
Khaled Sharrouf, som flygtede til Syrien sidste år, kæmper nu for Islamisk Stat (IS) i Syrien, og man formoder, at han har hele sin familie med.
Australien er i chok
Den australske premierminister, Tony Abbott, har til The Australian sagt, at dette billede beviser de "hæslige grusomheder", som disse grupper er i stand til at udføre.
I et interview til australsk radio har Greg Barton, som er direktør for Monash University Global Terrorism Center udtalt, at Khaleds børn med al sandsynlighed vil gå i deres faders fodspor.
"At der er australske børn dernede, er jeg sikker på vil skræmme australierne, men det forstærker de bekymringer, som vi har haft igennem de seneste par uger, og som myndighederne har advaret os mod," sagde han.
Børn trænes til hellig krig
For nyligt blev det i en ny dokumentar fra Vice News afsløret, at Islamisk Stat har træningslejre, hvor de træner en ny generation af hellige krigere.
I dokumentaren kan man blandt andre møde Abdullah og hans far, som har en snak om, hvorfor Abdullah vil dræbe "de vantro".
"Hvad vil du være, en jihadist eller en selvmordsbomber?," spørger faderen.
"En jihadist," svarer Abdullah.
"Hvorfor dræber vi de vantro? Hvad har de vantro gjort?," spørger faderen.
"De dræber muslimer," svarer Abdullah.
Abdullah og hans far kommer fra Belgien, men er også rejst til Syrien for at blive hellige krigere for Islamisk Stat.