• Opdateret 24/06/2014 kl. 17:54

Stor mystik om flyangreb mod Isil

Ukendte fly har bombet Isil i det nordlige Irak. Pentagon afviser amerikansk indblanding.

Artiklens øverste billede
En kurdisk soldat patruljerer ved en kontrolpost mellem Mosul og Irbil i det nordlige Irak, hvor oprørsgruppen Isil er på fremmarch.

Los Angeles

Uidentificerede bombefly har angiveligt gennemført luftangreb i det nordlige Irak mod oprørsgruppen Isil, der over de seneste uger indledt en større offensiv i Irak og taget kontrol med flere strategisk vigtige områder og byer.

Ifølge irakisk tv var der tale om amerikanske militærfly eller droner, men Pentagon afviser at stå bag aktionen.

”Der er intet sandt i medierne i dag om, at amerikanske droner har angrebet Isil-mål i Irak,” oplyser admiral John Kirby, en talsmand for Pentagon, via Twitter.

Mange fjender

Al-Arabiya rapporterer omvendt, at angrebet sandsynligvis blev udført af Syrien.

Målet for Islamisk Stat i Irak og Levanten, Isil, er oprettelsen af et kalifat, altså en religiøs stat, som skal udbrede den fundamentale, sunnimuslimske udgave af islam, som Isil går ind for.

En af de mange fjender er shiamuslimerne, som Isil efter alt at dømme målrettet går efter at fjerne.

Irak har bedt om hjælp

Bashar al-Assad, Syriens præsident siden 2000, er en såkaldt alawit, som er en sekt indenfor shiaislam, og derfor er det ikke urealistisk, at hans regime også gerne vil bekæmpe Isil.

Isil kan også nedkæmpes af en kurdisk styrke - de såkaldte Peshmerga – som allerede har haft held til at smide Isil ud af Kirkuk i det nordlige Irak

Peshmerga opererer dog fra landjorden og besidder omkring 2.000 pansrede køretøjer samt svært artilleri.

Militærrådgivere på vej

Også Iraks luftvåben har de seneste dage været i luften for at holde de militante islamistiske oprørere i skak.

Irak har i forbindelse med Isils fremmarch bedt USA om at gennemføre luftangreb mod de fremrykkende oprørere, som nærmer sig Bagdad.

Præsident Barack Obama sagde forleden i en tv-transmitteret tale, at USA er klar til at udføre målrettede angreb, hvis det bliver nødvendigt.

I første omgang vil man dog nøjes med et tilbud om at sende op mod 300 militære rådgivere til hovedstaden Baghdad og udruste de irakiske sikkerhedsstyrker med ekstra militært udstyr.

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.