Børn bliver født uden hoveder i Syrien
Hospitalerne er brudt sammen i Syrien, og det kan ses på de nyfødte.
Det er ganske let at forebygge og opdages uden de store problemer ved en scanning.
Men når sundhedssystemet er brudt sammen, som det er tilfældet i Syrien, bliver det enkle pludselig meget svært.
Derfor bliver børnene her nu født med alvorlige misdannelser.
Det fortæller den nytiltrådte internationale præsident for Læger uden Grænser Joanne Liu til The Independent.
Tre født med misdannelse af hjernen på 10 dage
Joanne Liu, der er uddannet børnelæge, arbejdede for nylig 10 dage på et felthospital i det nordlige Syrien.
Her så hun hele tre tilfælde af anencefali hos nyfødte.
Sygdommen betyder, at størstedelen af hjernen og kranieknoglerne mangler. To af børnene var levende ved fødslen, men døde senere, mens det tredje barn var dødfødt.
Har aldrig set noget lignende
"Vi så så mange tilfælde af børn, som blev født med misdannelser, og tilfælde af anencefali. Nogle børn blev født uden hoveder," siger hun til The Independent og tilføjer:
"Jeg er uddannet børnelæge og har aldrig set noget så alvorligt i løbet af mine 20 år i jobbet."
I Danmark anbefaler man kvinder at tage et tilskud af folsyre, såfremt de blot overvejer at blive gravide og de første 12 uger af graviditeten. Det sker netop for at forebygge neuralrørsdefekt, som indbefatter flere sygdomme, bl.a. anencefali.
Virker forebyggelsen ikke, kan en scanning afsløre, om fosteret har neuralrørsdefekt.
Mangler medicin og hospitaler
Men medicin og vitaminer er blevet en mangelvare i Syrien, hvor borgerkrigen har hærget i over to år.
Og en FN-udsending rapporterede i oktober, at 32 af landets 88 offentlige hospitaler er lukket som følge krigen, hvor også læger, sygeplejersker og patienter bogstaveligt talt har stået for skud.
Tidligere har læger i området fortalt, at snigskytter har gjort det til en sport at gå efter fostrene, mens de ligger i deres mors maver. Også små børn bliver skudt af snigskytter.
Går efter gravide og børn
Joanne Liu bekræfter, at krigens parter går efter børn og gravide.
Hun fortæller om gravide kvinder, som blot skulle en tur på markedet, men endte med en grantsplint i brystet og en amputeret fod.
Og én dag modtog hun ofrene for en tøndebombe, som var blevet kastet ned over en skole - angiveligt af de syriske styrker.
"De havde alvorlige forbrændinger, nogle var forbrændt på over 40 pct. af kroppen. Vi gjorde vores bedste for at stabilisere dem, men når skaderne er så alvorlige, bliver vi nødt til at overføre dem til et større sted. I den forbindelse døde et af børnene på vejen," siger Joanne Liu til The Independent.
Ingen tegn på fred
Selv om Syriens regering har sagt ja til at deltage i en fredskonference i Geneve den 22. januar, er der ikke meget, som tyder på, at konflikten får en ende i den nære fremtid.
Regimet har nemlig understreget, at den vil modsætte sig Vestens krav om, at Syriens præsident, Bashar al-Assad, går af.
Syriens prioritet er "at få elimineret terrorisme," lyder det i stedet.