Iran har henrettet 60 på to uger
For at modvirke demonstrationer mod magthaverne bliver folk henrettet på stribe, siger talsmand.
Det er snart sæson for demonstrationer mod styret i Iran, og det kan mærkes på antallet af henrettelser.
For at skræmme den utilfredse del af befolkningen fra at gå på gaden og protestere imod styret er antallet af henrettelser eksploderet de seneste 14 dage.
"Det er ofte i juni og juli, at de større demonstrationer kommer, og vi har mærket en stigning i antallet af henrettelser i maj. Vi skal huske på, at den største trussel imod det iranske regime kommer indefra, og det må bruge alle midler for at holde befolkningen nede," siger Mahmood Amiry-Moghaddam, talsmand i Iran Human Rights, til Aftenposten.no.
Mindst 60 henrettet på 14 dage
Tal fra Iran Human Rights viser, at mindst 60 er henrettet de seneste 14 dage, skriver Aftenposten.no.
Men det tal kan være endnu større, vurderer Mahmood Amiry-Moghaddam.
"Vi tror, at det reelle tal er endnu højere, for der er mange henrettelser, som ikke bliver omtalt i medierne. Alligevel er det et meget højt tal," siger Mahmood Amiry-Moghaddam med henvisning til, at der ifølge Amnesty International blev registreret 600 henrettelser i Iran i 2011. Det svarer til knap 25 hver anden uge.
Skal skabe frygt
Ifølge Mahmood Amiry-Moghaddam, som er vokset op i Iran og i dag bosat i Norge, bruger styret i Iran mere og mere henrettelser til at afskrække folk for at gå med i demonstrationer og optøjer.
Landets unge middelklasse er ved flere lejligheder gået på gaderne for at kræve præsident Mahmoud Ahmadinejads afgang. Men optøjerne er blevet slået ned af politiet og den regimevenlige millits.
42 lande verden over praktiserer i dag dødsstraf. 20 af disse gennemførte ifølge Amnesty henrettelser i 2011.