• Opdateret 04/11/2011 kl. 16:31

Israels militær border Gaza-skibe

To skibe, der trodser israelsk blokade af Gaza, er blevet stoppet af Israels flåde.

Israels militære chef gav fredag flåden ordre til at standse to både, der var på vej til Gazastriben på trods af Israels blokade af det Hamas-kontrollerede område.

Operationen forløb planmæssigt, og ingen kom noget til, hedder det i pressemeddelelser fra Israels militær.

- Det canadiske fartøj Tahrir og det irske fartøj Saoirse vil blive bragt til den israelske havneby Ashdod, hedder det.

- Enhederne på de israelske flådefartøjer opererede som planlagt og tog alle nødvendige forholdsregler for at sikre både aktivisternes og deres egen sikkerhed, hedder det i erklæringen.

Militære kilder understreger, at ingen kom noget til.

De propalæstinensiske aktivister havde erklæret, at de ville bryde Israels blokade af Gaza, og de to både ignorerede advarsler om, at de skulle vende om eller lade deres nødhjælp gå via Israel eller Egypten.

Aktivisterne har sagt, at der var 27 personer på de to både. En af bådene, Tahrir, har medicin med. Aktivisterne forventede at nå frem til Gaza fredag.

En talsmand for Israels flåde sagde torsdag, at der er tale om "den seneste provokation" i en lang række. Israel siger, at det opretholder en blokade af Gaza af sikkerhedsårsager.

Den såkaldte frihedsflåde, der sidste år var på vej mod den blokaderamte Gaza-stribe med nødhjælp, afviste også Israels opfordringer til at vende om eller blive eskorteret til havnebyen Ashdod. Efterfølgende bordede israelske soldater skibene.

På et af dem blev ni aktivister dræbt. Israelerne siger, at de blev mødt med uventet voldelig modstand fra aktivisternes side.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.