Rasende egyptere demonstrerer mod Israel

Egyptiske soldater skyder varselsskud ved demonstration foran Israels ambassade i Kairo.

Artiklens øverste billede

Tusindvis af egyptere har under en demonstration foran Israels ambassade i Kairo, den egyptiske hovedstad, buldret imod den jødiske stat.

Fredag aften dansk tid forsøgte egyptiske soldater at sprede demonstrationen ved at skyde varselsskud i luften.

Demonstranterne fortrak i en fart, men de samlede sig senere i grupper og fortsatte med at råbe slagord.

Forinden havde demonstranterne brændt israelske flag og råbt slagord med krav om, at Israels ambassadør udvises, og at Egypten bryder forbindelsen til Israel.

Ambassaden ligger på øverste etage af en beboelsesejendom. Den er omringet af soldater og politi, der også har barrikaderet gaderne, som fører til bygningen

Sådanne demonstrationer var forbudt under det gamle Hosni Mubarak-styre, der tidligere i år måtte gå af efter folkelige protester imod regimet.

Demonstrationen kommer i forbindelse med protester, der falder sammen med årsdagen for etablering af staten Israel, som blev oprettet 14. maj 1948.

Palæstinenserne og den arabiske verden kalder oprettelsen for "Nakba" - katastrofen.

Der har også været demonstrationer i Jordan, og Facebook-sider har opfordret til, at arabere marcherer imod grænserne til Israel.

Det er planen, at en march skal indledes fra Kairo imod Israel lørdag. Deltagerne vil protestere imod israelsk besættelse af Vestbredden og opfordre til, at palæstinensiske flygtninge kan vende hjem.

De egyptiske myndigheder siger, at de har blokeret adgang til Sinai-ørkenen, hvilket i givet fald vil standse marchen.

Netop Jordan og Egypten er de eneste arabiske lande, som har fredsaftaler med Israel.

Israels regering har udtrykt bekymring for, at opbruddet i Egypten kan føre til, at Egypten får et nyt regime, som vil skrotte fredsaftalen.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.