Flammer tager til i styrke i Israel

Mens en voldsom skovbrand ved Haifa tager til i styrke, strømmer international hjælp til Israel.

Artiklens øverste billede
Brandmænd prøver at slukke ilden i Israel. Foto: Sebastian Scheiner/AP

Israel er en stærk krigsmagt. Men over for en skovbrand har Israel vist sig forsvarsløs. Den israelske regering har, siden branden brød ud torsdag, bedt om international hjælp til at slukke branden tæt ved havnebyen Haifa i den nordlige del af landet.

Skovbranden har hidtil kostet 41 mennesker livet og ødelagt mindst 4000 hektarer skov.

Fredag eftermiddag sagde redningsmandskab, at flammerne breder sig ukontrolleret, selv om op mod 15.000 soldater er sat ind i redningsarbejdet.

Men de israelske myndigheder er dårligt forberedt og mangler redskaber. Sent torsdag bad den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu, det internationale samfund om hjælp og svaret kom straks.

Redningsmandskab og især fly ankom til Israel i løbet af fredagen. Grækenland, Bulgarien og Cypern var de første til at sende fly, der kan bekæmpe flammerne.

Desuden har 10 andre lande sendt hjælp til Israel, inklusive Tyrkiet, selv om de diplomatiske forbindelser mellem de to lande er kølige. Regeringen i Ankara lovede at sende to brandbekæmpende fly til Israel.

Kampen mod flammerne blev fredag besværliggjort, da stærk vind fra Middelhavet blæser i området omkring Haifa.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.