Militærkilder: Irak huser 7000 IS-tilhængere
Islamisk Stat led et stort knæk i Irak, da Mosul blev genvundet af irakisk militær i begyndelsen af juli.
Der befinder sig fortsat op mod 7000 Islamisk Stat-tilhængere i Irak trods gruppens nederlag i Mosul.
Det oplyser højtstående embedsmænd fra den irakiske sikkerhedsstyrke. Kilderne er anonyme, fordi de ikke må udtale sig til pressen.
Iraks sikkerhedsstyrker vandt i begyndelsen af juli en vigtig sejr over den ekstremistiske gruppe, da det lykkedes at generobre den irakiske storby.
Det var i Mosul, Islamisk Stat i 2014 udråbte sit kalifat, som strakte sig over store landområder i Irak og Syrien.
De tilbageværende IS-tilhængere kan deles op i to grupper: 4000 menes at være militante jihadister, mens 3000 støtter Islamisk Stat ved at arbejde for gruppen, som betaler dem løn.
I nabolandet Syrien vurderes der at være op til 12.000 tilhængere af Islamisk Stat. Heraf er 7000 IS-krigere, mens 5000 vurderes at være støtter.
Det amerikanske forsvarsministerium hævdede i 2016, at militære indsatser har fjernet 45.000 fjendtligtsindede krigere fra Irak og Syrien.
/ritzau/AP