- Opdateret 25/09/2014 kl. 10:23
Ni personer anholdt efter anti-terroraktion i London
Scotland Yard har anholdt ni personer på flere adresser i og omkring London.
Den britiske efterretningstjeneste Scotland Yard har sammen med politiet i London anholdt ni personer med formodet tilknytning til terrororganisationer ved en stor aktion i den britiske hovedstad torsdag morgen.
Aktionen foregik ifølge flere britiske medier på op mod 19 forskellige adresser i og omkring London samt på én adresse i Stoke-on-Trent. Alle adresser blev ransaget i forbindelse med aktionen, og beboerne blev afhørt.
Politiet har indtil videre kun udsendt en kortfattet meddelelse om aktionen, hvori der står, at anholdelserne "er en del af en større og længerevarende efterforskning af islamisk terrorisme" samt at der "ikke foreligger nogen umiddelbar trussel mod den offentlige sikkerhed".
De ni mænd er blevet anholdt på en mistanke om, at de tilhører og/eller støtter terrororganisationer samt opfordrer til terror, skriver BBC, som også beretter, at de anholdte mænd er mellem 22 og 47 år.
Alle de ni anholdte er stadig i politiets varetægt. Der er endnu ingen oplysninger om, hvordan de anholdte forholder sig til anklagerne.