Fortsæt til indhold
Europa

Frankrig vil ikke forhandle om gidsel

Danmark nævnes i ny video fra Islamisk Stat.

Solveig Gram Jensen, Jyllands-Postens korrespondent

PARIS

Flere end 1.500 algeriske soldater ledte ifølge lokale medier tirsdag efter den bortførte franskmand Hervé Gourdel. Den 55-årige bjergfører blev kidnappet søndag i det østlige Algeriet af terrorgruppen Kalifatets Soldater. Gruppen skulle være tæt på terrororganisationen Islamisk Stat, der har besat områder af Irak og Syrien.

Gourdel var taget til den bjergrige egn for at vandre sammen med et par algeriske venner. I en video, der blev lagt ud på nettet mandag, beder franskmanden, på vegne af sine bortførere, Frankrigs præsident, Francois Hollande, om at indstille luftangrebene i Irak. De blev indledt fredag i sidste uge.

En af de to mænd sagde på arabisk, at følger Frankrig ikke ordren, vil Gourdel blive halshugget inden for 24 timer. Frankrig indledte ingen nye luftangreb i Irak i går, men det blev straks udelukket at forhandle med kidnapperne.

»Der kommer ingen diskussion, ingen forhandling [...] Selv om vi selvfølgelig er meget bekymrede, efter at det er blevet bekræftet, at videoen er autentisk,« lød det tirsdag fra den franske premierminister, Manuel Valls, der var på besøg i Berlin, Tyskland.

Danmark nævnt

Videoen kom, blot få timer efter at Islamisk Stat i en anden video mandag opfordrede deres tilhængere til at dræbe indbyggere fra alle de lande, der deltager i koalitionen imod organisationen.

Her nævnes Danmark ikke direkte. Men i en tredje ny video, igen fra Islamisk Stat, udtaler gruppens nuværende gidsel, briten John Cantlie, at:

»Alle ser ud til at involvere sig. Danmark og Frankrig har sendt fly. Storbritannien bevæbner kurderne, og Iran sender soldater.«

Cantlie udtaler også, at koalitionen undervurderer den styrke, der kræves for at bekæmpe Islamisk Stat:

»Den nuværende vurdering af, at det kræver 15.000 soldater at bekæmpe Islamisk Stat, er latterlig lav. Staten har langt flere hellige krigere end det, og det er ikke bare en flok udisciplinerede mænd udstyret med nogle få kalasjnikovrifler,« sagde John Cantlie.