EU vil hjælpe Ukraine med at betale gasregning
EU's energikommissær siger, han forbereder plan, så EU kan betale en del af Ukraines gasregning til Rusland.
EU er i gang med at undersøge, om det kan hjælpe Ukraine med at betale dets gasregning til Rusland.
Det siger EU's energikommissær, Günther Oettinger til den østrigske tv-station ORF.
- Der er ingen grund til panik, når det gælder Ruslands gasleverancer til Europa, forsikrer han.
- Vi er i tæt kontakt med Ukraine og dets gasselskab for at sørge for, at Ukraine fortsat er i stand til at betale, og at gælden, som gasselskabet har til (russiske) Gazprom, ikke stiger yderligere, siger Oettinger.
En del af hjælpepakken
Han vil mandag mødes med Ukraine udenrigsminister.
- Jeg forbereder en løsning, som er en del af en hjælpepakke, som IMF, EU og Verdensbanken vil give Ukraine, og fra den vil betaling af ubetalte regninger være mulig, siger han.
Gazprom meddelte i sidste uge, at det har opgjort, at Ukraine skylder selskabet 2,2 milliarder dollar.
Samtidig forhøjede Gazprom to gang i sidste uge prisen på den gas, som Ukraine modtager fra Rusland. Der er tale om en fordobling f prisen.
Store dele af den gas, der sendes fra Rusland til EU, føres via rør i Ukraine.
/ritzau/Reuters