Tyrkiets præsident kvidrer mod Twitter-forbud

Tyrkerne skal have adgang til Twitter, fastslår landets præsident og går dermed i rette med premierministeren.

Artiklens øverste billede

Det er uacceptabelt at forbyde det sociale medie Twitter, sådan som den tyrkiske premierminister, Recep Tayyip Erdogan, har truet med.

Det fastslår landets præsident, Abdullah Gül, fredag - på Twitter.

- Et totalt forbud mod sociale medier kan ikke godkendes, skriver han til sine knap 4,4 millioner følgere.

Korruptionshistorie

Premierminister Erdogans vrede over Twitter er blusset op i kølvandet på en skandaløs historie, der omhandler korruption i Erdogans inderkreds og er blevet spredt på det sociale medie.

Efter premierministerens trusler om helt at forbyde Twitter har tyrkiske internetbrugere natten til fredag meldt om omfattende problemer med at logge på mediet.

Flere af landets Twitter-brugere er i stedet blevet mødt af en besked, som Tyrkiets tilsynsmyndighed inden for telekommunikation angiveligt står bag.

Her nævnes fire kendelser som grund til at lukke Twitter.

Erdogan foragter Twitter

Erdogan lagde ikke skjul på, at han foragter mediet, da han torsdag aften talte for sine tilhængere forud for lokalvalget den 30. marts.

- Vi vil udslette alt dette, sagde premierministeren, der anser korruptionssagen for at være en smædekampagne fra politiske modstandere.

- Det internationale samfund kan sige dit og dat. Jeg er fuldstændig ligeglad. Alle vil opleve, hvor magtfuld den tyrkiske republik er, sagde han til forsamlingen.

Præsident Abdullah Gül skriver fredag, at han håber, at problemerne med at logge på Twitter vil høre op hurtigst muligt.

Twitter, der har base i San Francisco, har udtalt, at man undersøger sagen, og virksomheden har samtidig udsendt et tweet om, hvordan tyrkiske brugere kan fortsætte på det sociale medie ved hjælp af sms.

For to uger siden sagde Erdogan, at Tyrkiet også kan forbyde Facebook og YouTube, som, han ligeledes mener, er blevet misbrugt af hans modstandere.

/ritzau/Reuters

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.