- Opdateret 29/12/2014 kl. 14:36
Mange dræbt ved terrorangreb i Rusland
En kvindelig selvmordsbomber har detoneret en bombe på banegården i den russiske by Volgograd.
Mindst 18 er dræbt ved en selvmordsbombeaktion på banegården i den russiske by Volgograd, oplyser den russiske anti-terrorkomité i en erklæring ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Ifølge Reuters står et kvindelig selvmordsbomber bag angrebet, der ud over at dræbe 18 har såret flere andre.
"Vi kan bekræfte, at dødstallet er steget til 18 mennesker, og at yderligere 40 er såret," siger en talsmand for regeringen ifølge nyhedsbureauet RIA Novosti og bekræfter samtidig, at et niårigt barn er blandt de sårede.
Et andet nyhedsbureau, Itar-Tass, melder dog om, at der skulle være 13 døde i eksplosionen.
En terrorhandling
Den regionale talskvinde, Svetlana Smolyaninova, siger til nyhedsbureauet Itar-Tass, at eksplosionen skete inde på banegården, nær metaldetektorerne der er sat op omkring indgangspartiet omkring kl. 12.45 lokal tid, hvilket svarer til kl. 9:45 dansk tid.
"Der er knust glas overalt og mange murbrokker. Tilsyneladende opstod der en brand efter eksplosionen, som brandvæsnet hurtigt slukkede," siger et øjenvidne til nyhedstjenesten Interfax.
Se videoen af eksplosionen på banegården her.
Ifølge nyhedsbureauet RT har efterforskerne meddelt, at selvmordsangrebet kunne have dræbt flere, end det er tilfældet, idet selvmordsbomberen blev stoppet ved en sikkerhedskontrol og dermed forhindret i at gå ind i den store ventesal på banegården. 30 minutter efter eksplosionen skulle et tog fra Moskva være rullet ind på en af banegårdens perroner, og efterforskerne spekulerer nu i, om dette tog kan have været det egentlige mål for bomben.
Problemer forud for OL
Ingen har taget ansvaret for angrebet, men i juli i år stod tjetjenernes islamistiske oprørsleder, Doku Umarov, også kendt under sit arabiske navn, Dokka Abu Usman, frem på en video og opfordrede militante til at bruge "alle midler, Allah har givet os" for at forhindre, at vinter-OL i byen Sotji bliver afholdt.
For få dage siden dræbte en bilbombe i byen Pyatigorsk tre personer, og i Volgograd, der i Sovjet-tiden var kendt som Stalingrad, er søndagens angreb det andet inden for kort tid.
I oktober dræbte en kvindelig selvmordsbomber seks mennesker og sårede 30 andre i en bus i centrum af Volgograd. Dengang blev angrebet forbundet til islamistiske styrker, idet kvinden ifølge flere nyhedsbureauer havde konverteret til islam og var gift med en kendt militant islamist.
Volgograd ligger med sine omkring en million indbyggere omkring 700 kilometer fra Sotji, hvor vinter-OL skal afholdes i februar 2014.
"Sorte enker"
De kvindelige selvmordsbombere, som bl.a. de seneste angreb i Volgograd er blevet udført af, bliver i Rusland kaldet "sorte enker".
Ved oktobers angreb i en af Volgograds busser, var terroristen en 30-årig kvinde, der i mange år havde boet og studeret i Moskva, og ikke havde noget umiddelbart motiv til at udføre en dødelig terrorhandling. Journalisten og forfatteren Yuila Yuzik, der har skrevet bogen "Allahs brude" om kvindelige tjetjenske selvmordsbombere, fortæller i en blog på Foreign Policy, at den 30-årige kvinde ikke havde været særlig religiøs i sin barndom, men i løbet af sin ungdom blev mere og mere radikaliseret.
Yuzik fortæller desuden, at det også var "sorte enker", der udførte terrorhandlingen i Moskvas metro i 2010, der dræbte mindst 40 mennesker, og at sådanne angreb ofte bliver udført under overvågning af andre terrorister, der sørger for, at selvmordsbomberne holder sig til planen, lige som det også er normalt, at bomben bliver fjerndetoneret, så kvinderne, der udfører handlingen, ikke har kendskab til, hvornår bomben eksploderer.
Det er ikke klarlagt, om denne søndags aktion også har været overvåget.
Tre politifolk blev ifølge RT såret i de seneste eksplosion, mens en politimand blev dræbt. Volgograd har erklæret de næste tre dage for sørgedage i regionen for at mindes ofrene for terrorhandlingen.