- Opdateret 13/05/2012 kl. 20:48
Katastrofevalg for Merkel
Delstatsvalget i Nordrhein-Westfalen er det værste for Merkels CDU siden krigen.
Det socialdemokratiske SPD og De Grønne triumferer ved delstatsvalget i Tysklands mest folkerige delstat, Nordrhein-Westfalen.
Valget blev en katastrofe for forbundskansler Angela Merkels konservative CDU, og hendes spidskandidat i Nordrhein-Westfalen, Norbert Röttgen, meddelte kort efter, at han træder tilbage som CDU's leder i delstaten.
- Det er bittert, det er klart, og det gør virkelig ondt, sagde han i en slukøret tale til sine tilhængere.
Personligt nederlag
Resultatet er en alvorligt påmindelse til Merkel om, at hun risikerer at tabe næste års forbundsdagsvalg. Samtidig er valget en afvisning af hendes sparepolitik både hjemme og i Europa.
I en valgstedsmåling, efter valglokalerne lukkede, stod SPD til 39 procent og De Grønne 12 procent, mens CDU gik stærkt tilbage og endte med 26 procent.
Det er 9 procentpoint mindre end ved det seneste valg i delstaten i 2010.
Lidt opmuntring var der for Merkels regeringspartnere i de liberale FDP, der sikrede sig 8,5 procent.
Forkert budskab
Norbert Röttgen, der også er miljøminister i Merkels forbundsregering, havde udråbt valget til en folkeafstemning om Merkels Europa-politik i forhold til gældskrisen.
Flere af hans konservative kolleger mente, at det var det forkerte budskab i valgkampen.
Merkel har insisteret på stram budgetdisciplin i de europæiske lande, og det har givet de sydeuropæiske lande store problemer.
SPD og De Grønne har nu udsigt til at kunne regere videre i Nordrhein-Westfalen med et relativt sikkert flertal.
Lidt opmuntring var der for Merkels regeringspartnere i det liberale FDP, der sikrede sig 8,5 procent.
Venstrefløjsparti røg ud
Men CDU's nedtur var ikke det eneste opsigtvækkende. Partiet Piraterne, hvis vigtigste mål er den totale frihed på internettet, kommer ifølge målingen ind i Landdagen med 7,5 procent af stemmer.
Derimod ryger venstrepartiet Die Linke helt ud af Landdagen. Med 2,6 procent i målingen når partiet ikke over spærregrænsen på 5 procent.
På grund af delstatens størrelse med 18 mio. indbygere har resultatet flere gange før peget i retning af, hvor magten vil lande ved næste forbundsdagsvalg, der afvikles i efteråret 2013.
Ved seneste valg i Nordrhein-Westfalen fik Merkels parti 34 pct. af stemmerne. Det var i 2010.
Kritisk skæbnevalg
I spidsen for socialdemokraterne SPD i Nordrhein-Westfalen står Hannelore Kraft, som også var kvinden, der udskrev valg i delstaten tre år før tid.
Det gjorde hun efter at have haft et skrøbelig mindretal periode i delstatens parlament. Det usikre samarbejde mellem SPD og De Grønne brød sammen under forhandlinger om en finansaftale for delstaten.
Efter søndagens valg vil den rød-grønne koalition have mandater nok til at danne et stabilt flertal.
LÆS OGSÅ: Skæbnedag for Merkel