Klager over danske læger i Skåne
Læger i Skåne, der taler dansk, skaber uro hos svenske sygeplejersker. De forstår ikke dansk.
Læger, der taler dansk, har skabt uro og usikkerhed blandt sygeplejersker i Östra Göinge kommune i Skåne i Sverige.
Sygeplejerskerne forstår ikke, hvad de danske læger siger, og de er bange for at opfatte lægerne vejledning og ordrer forkert og derfor begå fejl, der kan skade patienter.
Det skriver avisen Norra Skåne på sin hjemmeside på internettet.
Stigende antal klager
Siden Falck Amblans AB har overtaget ansvaret for lægers hjemmebesøg, er der kommet flere klager fra sygeplejersker i kommunen.
Sygeplejerskerne har svært ved at forstå de danske læger, og de er bange for at sprogproblemer risikerer patienternes helbred og behandlingen af dem, lyder kritikken.
I et brev til ledelsen af Region Skåne skriver sygeplejerskerne, at de er helt enige om kritikken, og understreger, at de har et problem.
Monica Rask-Karlsson, der har skrevet henvendelsen, siger, at det er vigtigt, at lægerne kan forstå, tale, læse og skrive svensk.
- Det er vigtig, at sygeplejerskerne får korrekt information, og at kommunikationen mellem læger og sygeplejerskerne fungerer uden risiko for misforståelser, siger hun.