Flere alarmer i Breiviks barndom

Da Anders Breivik var fire år, kom de første advarsler fra en psykolog. Da han var 15, kom endnu en.

Den terrortiltalte Anders Behring Brevik blev opdaget alene i et tog på vej til København.

Både politiet og det norske børneværn blev draget ind i sagen, som afstedkom en såkaldt "bekymringsmelding" om den da 15-årige, men sagen kom aldrig videre.

Det skriver NRK på baggrund af oplysninger fra Dagbladet.

Blev et tema i årsbogen

Rejsen blev et tema i årsbogen på den ungdomsskole, som Breivik gik på.

"Før var Anders en del af gruppen, men så blev han uvenner med alle. Anders satser på en perfekt krop, men vi må nok sige, at der er langt igen. Ellers er Anders meget i Danmark for at skaffe materiale til sit kunstværk," lød det ifølge Dagbladet.

Da Anders Behring Breivik var fire år, blev der skrevet to bekymringsmeldinger, som ikke fik konsekvenser. Ifølge norsk TV 2 anbefalede en psykolog, at han blev flyttet fra hjemmet.

Det vil gå galt

Breivik boede da alene med sin mor og sin seks år ældre halvsøster. Forældrene var blevet skilt, da han var ét år, og i meldingerne lød det, at hvis ikke hans opvækstvilkår blev ændret, ville det gå galt for drengen.

Faderen valgte i den forbindelse at ansøge om den fulde forældremyndighed over Breivik, men fik afslag.

Anders Behring Breiviks forsvarer Geir Lippestad har tildigere gjort helt klart, at den tiltaltes barndom og børneværnets ageren bliver et tema i retssagen.

Har erkendt terror

Anders Behring Breivik har erkendt, at han den 22. juli detonerede en bombe i Oslos regeringskvarter, hvorefter han begav sig mod Utøya, hvor han iklædt en polituniform åbnede ild mod de mange, som var samlet på øen til en politisk sommerlejr for det norske arbejderparti.

I alt 77 blev dræbt som følge af Breiviks terrorgerninger.

null

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.