Fransk politi jagter brandstifterne

Person med benzinbomber set foran ugemagasinet i Paris. Redaktør kalder dem naive idioter.

Artiklens øverste billede

Det præcise motiv til angrebet kendes endnu ikke, men efterforskerne er i gang med at lede efter en mulig sammenhæng mellem angrebet mod ugemagasinet Charlie Hebdo og det specialnummer, som udkom i dag onsdag.

Det er tematisk med en tegning af profeten Muhammed på forsiden, ligesom selve navnet på bladet har undertitlen Sharia Hebdo.

Anledning til temaet er, at et islamisk parti vandt ved valget i Tunesien. Desuden er det inspireret af, at de nye ledere i post-Gadaffi Libyen har udtalt, at sharia skal være grundlaget for love i Libyen.

Foreløbig er et muligt spor et vidne, som er set ved stedet natten til onsdag, hvor den pågældende skulle have smidt to benzinbomber mod bladets bygning.

Dumme og naive

Bladets udgiver, som arbejder under navnet Charb, udtaler til AP, at ilden blev antændt af molotov-cocktails. Han kaster skylden på "radikale, dumme mennesker, som ikke ved, hvad Islam er."

"Jeg tænker, at de ikke selv er troende...idioter, som forråder deres egen religion," siger Charb i et interview med APTN.

Flere af ugemagasinets medarbejdere har modtaget trusler, men det i sig selv er ikke usædvanligt for redaktionen.

Den går nemlig målrettet med sin skarpe, satiriske pen mod religion, det ekstreme højre - og præsident Nicolas Sarkozy.

Flere af de bedste franske tegnere har en fortid på ugemagasinet.

Premierministeren: Umistelig værdi

Frankrigs premierminister Francois Fillon beder myndigheder sørge for at finde at finde de ansvarlige og bringe dem for domstolene.

"Ytringsfrihed er en umistelig værdi for vort demokrati... Ingen sag kan retfærdiggøre et voldeligt angreb," siger premierministeren i en udtalelse.

Det står i det farlige nummer

På forsiden af ugenummeret af Charlie Hebdo - med undertitlen Sharia Hebdo, som refererer til islamisk lov - vises en karikaturtegning af en mand med en turban, hvid kåbe og skæg, bredt smilende med følgende tekst i en taleboble: "100 slag hvis du ikke dør af grin."

På side to er tegninger af tildækkede kvinder.

Side tre viser "gæste-redaktøren Muhammed", som bl.a. siger, at det islamistiske parti Ennahda, som vandt valget i Tunesien i sidste måned, vil praktisere Islam og ikke demokrati.

Hver side af ugens udgave af Charlie Hebdo har "et ord fra Muhammed" i hjørnet, som spidder nyhederne i henhold til ugens tema.

På sidste side siger en mand med turban og skæg udstyret med en rød klovne-næse: "Ja, Islam er forenelig med humor."

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.