Frankrig: Tunesien må bekæmpe immigration

Frankrig kræver, at Tunesien hjælper med at dæmme op for den voldsomme strøm af immigranter mod Europa.

Artiklens øverste billede

Den franske premierminister, Francois Fillon, sagde tirsdag til sin tunesiske modpart, at de to lande må samarbejde for at bekæmpe illegal immigration. Det sker på et tidspunkt, hvor tusindvis af tunesere flygter til Europa.

Ved en arbejdsmiddag i Paris med den tunesiske premierminister, Beji Caid Essebsi, "insisterede Fillon på behovet for, at Frankrig og Tunesien sammen kæmper mod illegal immigration", siger Fillons ministerium.

Frankrig er særligt attraktiv for mange tunesere, da de taler fransk og i mange tilfælde har familie i landet. Mange af immigranterne flygter først til Italien, og der fra sætter de kurs mod Frankrig.

Italien er blevet kritiseret af Frankrig, fordi landet har udsted midlertidige EU-opholdstilladelser til mange af de tunesiske immigranter. Papirerne giver nordafrikanerne fri passage over grænsen til Frankrig.

De tusindvis af nordafrikanske flygtninge har gjort immigration til et brandvarmt politisk emne i EU, da mange lande nu overvejer, hvordan man kan dæmme op for immigranterne.

Frankrig har sagt, at landet vil deportere de tunesere, der ikke kan understøtte sig selv. Myndighederne er begyndt at arrestere tunesere på gaden i Paris, Marseille og Nice.

Under arbejdsmiddagen gav Fillon sin støtte til de politiske omvæltninger, som i øjeblikket præger Tunesien efter diktatoren Zine al-Abidine Ben Ali blev fordrevet.

Essebsi er i øjeblikket på officielt besøg i Paris, hvor han skal mødes med Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, onsdag.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.