Ingen huller i britisk i terrorberedskab

Britiske myndigheder gjorde, hvad de kunne under terroraktionen i London i 2005, fastslår dommer.

Artiklens øverste billede
Arkivfoto: AP

Britiske myndigheder kunne ikke have afværget et terrorangreb i London 7. juli 2005 og forhindret, at 52 personer blev dræbt. De 52 blev ofre for en forbrydelse, fastslår en dommer i en kendelse fredag.

Dommer Heather Hallett har på den britiske stats vegne gennemført en omfattende undersøgelse af terroraktionen, der er den hidtil værste i Storbritannien.

Kendelsen var ventet. Men slægtninge til de dræbte lyttede opmærksomt efter, hvad dommeren havde at sige om, hvorvidt myndighederne kunne have afværget angrebet, og om redningsmandskabet kunne have handlet hurtigere.

Angrebet blev begået af fire militante selvmordsbombemænd.

Dræbte var i live

Hallett siger, at en tredjedel af de dræbte fortsat var i live flere minutter efter, angrebene havde fundet sted. Men de 52 uskyldige ofre ville være døde, "ligegyldigt hvor længe det tog redningsmandskabet at nå frem".

309 vidner er blevet afhørt, og yderligere 197 vidneerklæringer er indgået i undersøgelsen. Under høringen er hvert af de 52 ofres sidste minutter blevet beskrevet i al sin grusomhed af øjenvidner og retsmedicinere.

Hallett siger, at trods redningsmandskabet indsats, "er der rum for forbedringer, som måske kan redde liv i fremtiden".

Fire britiske islamister detonerede deres medbragte bomber tidlig om morgen den 7. juli 2005 midt i myldretiden på tre tæt pakkede undergrundsstationer og i en bus. Ud over de 52 omkomne blev tæt ved 700 andre kvæstet heraf mange alvorligt.

En talsmand for 10 af de 30 involverede familier siger, at de er tilfreds med undersøgelsen og dommerens konklusioner.

Ritzau

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.