Julian Assange vil kæmpe mod udlevering

Wikileaks-stifteren skal afhøres af britisk politi, men han vil kæmpe mod en udlevering til Sverige.

Artiklens øverste billede

Julian Assange, grundlæggeren af den kontroversielle whistleblower-hjemmeside Wikileaks, vil kæmpe imod en udlevering til Sverige, der har udsendt en international arrestordre på ham på grund af anklager om blandt andet voldtægt.

Assange frygter, at Sverige vil udlevere ham til USA, der har været mål for Wikileaks mest omtalte lækager.

- Den svenske anklager sagde offentligt på fjernsynet, at hun bare vil have hans side af historien. Det har vi nu tilbudt ved talrige lejligheder. Der er ikke nogen grund til, at han skal tage tilbage til Sverige for at gøre det, siger Assanges advokat Jennifer Robinson.

Fair afhøring

- Jeg tror, at han vil få en fair høring her i Storbritannien, men jeg tror ikke, at han, hvis han nogensinde vender tilbage til USA, som er en reel trussel, vil få en fair rettergang der, det er stort set umuligt efter min mening, siger Robinson.

Julian Assanges anden advokat Mark Stevens sagde mandag, at der er ved at blive gjort klar til et møde med britisk politi, der har fået en forespørgsel fra Sverige om at få udleveret ham.

- Politiets anmodning går på at få lov til at afhøre Julian Assange, der ikke er sigtet for noget i Storbritannien. Vi er i gang med at forberede et møde med politiet for at afklare det spørgsmål og svar, siger han til BBC.

Ritzau

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.