Kvinde fanget på badeværelse i tre uger

I tre uger kæmpede en 69-årig fransk kvinde for at slippe ud af sit badeværelse.

Det var en ”meget svag” kvinde, som et fransk redningshold i fredags fandt på badeværelset i hendes lejlighed.

I tre uger havde den 69-årige kvinde, der bor pariserforstaden Epinay-sous-Senart, prøvet at få kontakt til sine naboer, efter låsen i hendes badeværelsesdør var gået i stykker.

Ifølge avisen The Daily Telegraph havde hun flere gange banket på vandrørene i badeværelset for at få naboerne til at hjælpe hende ud. De havde hørt bankene, men havde troet, at det var en i opgangen, som havde kastet sig over et større rørarbejde.

Drak varmt vand for at overleve

Hjælpen kom dog først, efter nogle af naboerne havde opdaget, at den 69-årige kvinde havde været fraværende i et stykke tid.

De tog fat i det lokale politi, som efterfølgende sendte et redningshold ud til lejligheden. Her fandt de kvinden, som havde overlevet ved at drikke varmt vand fra hanen.

Ifølge The Daily Telegraph befinder den franske kvinde sig for tiden på et lokalt hospital, hvor hun er ved at komme sig oven på den ufrivillige isolation.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.