Storrazzia mod Røde Kors i Berlin
Direktører og cheflæge læger er anholdt for bedrageri og legemsbeskadigelse.
Tysk kriminalpoliti har under en storrazzia i flere lægeklinikker i Berlin anholdt to direktører og en overlæge fra en Røde Kors-klinik. De sigtes for bedrageri i millionstørrelse og legemsbeskadigelse.
150 mand på opgaven
Politiet slog til onsdag formiddag med 150 mand. Røde Kors-klinikker 22 privatboliger i Berlin blev gennemsøgt. Overlægen er en professor, som ledte en klinik i Berlin Mitte.
De tre hovedsigtede skal siden 2005 have benyttet ikke-kvalificerede læger til behandlinger, som bagefter blev faktureret som fuldt kvalificerede lægebehandlinger over for sygeforsikringen.
Legemsbeskadigelse
Desuden sigtes de tre for legemsbeskadigelse. Radiologiske indgreb skal være gennemført af personer uden den rette lægelige uddannelse og uden fagligt opsyn. Derudover skal der være gennemført dobbeltundersøgelser, som ikke var påkrævet ud fra et fagligt medicinsk synspunkt.
Udover de tre hovedsigtede er også andre medarbejdere blevet anholdt.
En talsmand for Røde Kors i Tyskland gjorde opmærksom på, at det ikke er organisationen Røde Kors Berlin, som er under mistanke for at have bedraget sygeforsikringen, men enkeltpersoner. Røde Kors Berlin er et datterselskab af Røde Kors i Tyskland, som driver sygehuse og klinikker med over 3400 ansatte.