Fortsæt til indhold
Europa

Overblik: Sådan markerer Norge femårsdag for Utøya

22. juli er en trist dato i Norge. Fredag vil de 77 ofre for angrebene i 2011 igen blive mindet.

/ritzau/NTB

Fredag er det fem år siden, at Anders Behring Breivik først sprængte en bombe i Oslos regeringskvarter, hvorefter han indledte en massakre på Arbeiderpartiets sommerlejr på øen Utøya.

  • Over hele Norge vil der fredag være 22. juli-markeringer:
  • For første gang vil navnene på alle de 77 dræbte blive læst op under højtidelighederne. Om formiddagen på det sted, hvor bomben eksploderede i Oslo. Senere på dagen på selve Utøya.
  • Det norske kronprinspar, statsminister Erna Solberg, daværende statsminister, nu Nato-generalsekretær Jens Stoltenberg, samt adskillige ministre vil deltage i arrangementet i Oslo.
  • Efterfølgende er der mindegudstjeneste i Oslo Domkirke, hvor Stoltenberg holder tale. Derefter er der kransenedlæggelse.
  • På Utøya vil der om eftermiddagen være en markering. Blandt talerne er Arbeiderpartiets formand, Jonas Gahr Støre.
  • Siden 2011 er der på årsdagen blevet lagt fire kranse - en fra regeringen, en fra Arbeiderpartiet, en fra partiets ungdomsorganisation samt en fra den nationale støttegruppe, der blev oprettet efter hændelserne. I år vil der også være kranse fra kongefamilien - både i Oslo og på Utøya.
  • Foruden de nationale markeringer vil der også være lokale arrangementer i en række norske kommuner. Mange kommuner har deres egne mindesmærker for de dræbte.