Fortsæt til indhold
Europa

Cameron: Brexit er ikke vejen til landet med mælk og honning

Blækket på britisk EU-aftale var ikke tør før britisk premierminister gik kampagnemode for at fastholde Storbritannien i EU.

Heidi Plougsgaard, Jyllands-Postens korrespondent og Martin Kaae, Jyllands-Postens udsendte medarbejder

Bruxelles

Storbritannien skal også i fremtiden være en del af Den Europæiske Union.

Det vil den britiske premierminister, David Cameron, kæmpe for, fastslog han sent fredag på et tætpakket pressemøde, efter at han igennem maratonforhandlinger på et topmøde i Bruxelles havde fået en række indrømmelser, der styrker Storbritanniens særstatus i unionen.

Den historiske aftale, som for første gang tolker EU’s traktater i retning af mindre integration, baner vejen for, at Cameron i dag på et kabinetsmøde i London kl. 11 dansk tid kan udskrive en folkeafstemning, som ventes at blive den 23. juni.

Her vil briterne efter mange års ambivalent forhold til EU stemme om at blive eller forlade unionen.

Men efter kompromisset er Cameron ikke selv i tvivl.

Aftalen sikrer, at Storbritannien for evigt er ude af en stadig tættere union, har fået nye adgangsrestriktioner til velfærdsydelser for EU-arbejdere, har fået garantier for ikke at blive trynet af eurozonelande og aldrig bliver en del af en europæisk superstat.

»Det er nok for mig til at anbefale, at Storbritannien bliver i unionen,« sagde Cameron, der lovede, at han de kommende måneder vil kæmpe med »hjerte og sjæl« for at holde Storbritannien i EU.

Den britiske regeringsleder havde kun sovet tre timer fredag morgen, efter at have forhandlet hele natten, inden alle kort lidt før kl. 22 faldt på plads, men han havde allerede varmet op til kampen.

Han advarede, mod at have tillid til »dem, som hævder, at en exit er en hurtigrute til landet med mælk og honning.« Han sagde også, at en beslutning om at forlade EU vil være et »skridt ud i mørket.«

»Men det er nu op til det britiske folk at beslutte, om det vil blive eller forlade EU. Det er chance i en generation for at forme fremtiden for vores land.«

Flere andre politiske ledere sagde, at de var kommet Cameron i møde for at give ham den bedst mulige chance for at hive et ja hjem. Den tyske kansler, Angela Merkel, påpegede, at hun f.eks. ikke deler Camerons modstand mod en stadig tættere union.

»Men det var et kernekrav for Storbritannien, så vi har vist fleksibilitet. Det var der brug for,« sagde hun og udtrykte håb om – også et personligt håb, tilføjede hun - at det vil overbeviser briterne om at blive i EU.

Polens premierminister Beate Szydlo konstaterede over for polsk presse, at alternativet til at give indrømmelser ville have været værre for polakker, fordi en britisk exit vil betyde, at de slet ikke vil have nogen rettigheder i Storbritannien.

Men efter måneders slid og juridisk pilleri for at finde løsninger på Camerons krav, var den generelle konklusion dog også, at nu er det op til Cameron at levere.

Som en kommissionskilde udtrykte det:

»For os stopper det her. Nu er det op til Cameron.«